Oceń ten artykuł
(1 Głos)
środa, 13 marzec 2013 01:00

Nowy egzamin na motocykle cz. II

W poprzednim tekście przedstawiłam wam szczegółowe wykonanie zadania nr 1 na egzamin kategorii motocyklowych. Dziś wyjaśnię kolejne, czyli przemieszczenie motocykla - UWAGA - Jest to nowe zadanie egzaminacyjne!!!
 

Zadanie nr 2 - przemieszczenie motocykla

Po sprawdzeniu wylosowanych elementów oraz sprawdzeniu stanu łańcucha trzeba przemieścić motocykl na wyznaczonej powierzchni w kształcie litery "L", a nie jak było dotychczas przeprowadzenie motocykla na odległość 5 metrów. Jak wykonać zadanie nr 2 prawidłowo, czytajcie uważnie.
Przeprowadzenie motocykla według nowych wytycznych to nic innego jak wyprowadzenie motocykla z garażu przy użyciu manewru cofania.
Żeby wykonać przemieszczenie motocykla najpierw trzeba zdjęć pojazd z podpórki i przemieścić go cofając przy unieruchomionym silniku. Następnie trzeba podeprzeć z powrotem motocykl na podpórce tzn. "stopce bocznej".

Zdjęcie z podpórki i przemieszczenie pojazdu z poz. 1 do poz. 2 w wyznaczonym stanowisku przy unieruchomionym silniku. Podczas wykonywania tego manewru zabronione jest najeżdżanie na linie ograniczające stanowisko. Wykonując ten manewr maksymalnie można zmienić 3 razy kierunek ruchu (do tyłu, do przodu, do tyłu)

Po wykonaniu zadania osoba egzaminowana prawidłowo powinna wykonać zadanie przygotowanie pojazdu do jazdy.

W pełnym stroju motocyklowym - buty, spodnie, kurtka, rękawice, kask oraz kamizelce odblaskowej przyszły motocyklista pionuje motocykl trzymając za kierownice i zdejmuje pojazd z podpórki. Wsiada oczywiście od lewej strony pojazdu. Następnie ustawia lusterka w taki sposób, aby widzieć ramię oraz przestrzeń za pojazdem.

Przed ruszeniem kandydat na kierowcę upewnia się o możliwości jazdy z lewej i prawej strony. Wyklucza prawdopodobieństwo spowodowania zagrożenia w ruchu drogowym oraz ocenia sytuację wokół pojazdu.

Jeśli jest gotowy do jazdy, włącza pierwszy bieg i z LEWEJ nogi rusza do kolejnego zadania.

Dlaczego z lewej nogi i czy jest to możliwe?

Jednośladem ruszamy z lewej nogi, gdyż prawa stopa ma być w gotowości nad hamulcem tylnym. Ruszanie poprawne powinno być płynne, puszczenie sprzęgła łagodne podczas zwiększania obrotów silnika.

Kinga Busz

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.