Menu
A+ A A-

Egzamin do zdania

Na zdjęciu Ryszard Nagórski Na zdjęciu Ryszard Nagórski Marcin Łaukajtys www.fififi.pl

Rozmowa z
Ryszardem Nagórskim,
zastępcą dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Toruniu

Budząca największe emocje zmiana w egzaminowaniu to kategorie motocyklowe. W teorii od 19 stycznia, w praktyce od końca kwietnia kursanci zdają na nowych zasadach. Są pierwsi, którym się udało?

- Tak, są już pierwsze osoby, którym udało się zdać nowy egzamin i to również za pierwszym razem. Fakt, może nie jest to zbyt liczne grono, konkretnie  10 osób zdało w Toruniu egzamin na kat. A,   2 osoby na kat. A1 i 1osoba  na kat. A2 . Jest to dowód że egzamin jest do zdania. Tak jak podejrzewaliśmy najwięcej trudności na placu manewrowym sprawia slalom szybki.

Ale sedno problemu chyba tkwi w tym, że na egzaminy stawiają się jeszcze osoby po szkoleniach w „starym” trybie.  A wcześniej takich elementów, jak slalom szybki nie było…

-To prawda. Większość zdających to osoby, które ukończyły kurs w poprzednim sezonie. Większość z nich zapewne liczyła, że uda się jeszcze zdać egzamin na starych zasadach. Niekiedy po prostu się nie udało, a w niektórych przypadkach zapewne zadecydowała pogoda, która przerwała egzaminowanie na motocykle. Wiosną zastały ich już nowe warunki i znacznie trudniejsze zadania na placu manewrowym. Także dowolna, a nie jak do tej pory ustalona z góry, trasa egzaminacyjna. Z naszych obserwacji wynika jednak, że większość podchodzących do egzaminu państwowego dokształcała się w kierunku nowych zasad. Jest to jak najbardziej wskazane, a właściwie bez tego będzie ciężko uzyskać pozytywny wynik. Oczywiście są odważni, którzy twierdzą, że nie potrzebują doszkolenia w tym kierunku, a już na początku egzaminu okazuje się, że nie mogą utrzymać równowagi na większym motocyklu. Większość osób nie wie nawet, jakie są zadania egzaminacyjne, w tym miejscu odsyłam na stronę toruńskiego WORDu, gdzie znajduje się prezentacja nowego egzaminu. Naprawdę polecam przed egzaminem poćwiczyć nowe elementy, spróbować jazdy na  motocyklu egzaminacyjnym, czyli Suzuki Gladius 650, inaczej szkoda pieniędzy i nerwów zdających.

Duże motocykle, większa moc, zadania przy znacznej prędkości…były już jakieś niebezpieczne sytuacje podczas egzaminów w Toruniu?

-Niestety dwie pierwsze wywrotki już były, na szczęście bardziej ucierpiał motocykl, niż kandydat. Oczywiście są sytuacje, że osoba zdająca za mocno doda gazu, motocykl znacznie przyspieszy, ale egzaminator stara się czuwać nad sytuacją. Zdarzają się nieprzewidziane manewry i zachowania, ale póki co, poza wspominanymi,  groźniejszych sytuacji nie było.

A jak wygląda sytuacja w przypadku osobówek. Podobno na ulice powoli wracają „L”-ki?
-U nas ta sytuacja będzie miała przełożenie dopiero za jakiś czas. Póki co mamy spadek osób zdających. Na egzamin można umówić się właściwie z dnia na dzień.

Ale zmieniła się tylko część teoretyczna. Czy jej zdawalność wciąż tak blado wypada, że budzi strach wśród przyszłych kierowców?

- Mija pół roku od wprowadzenia nowej teorii. Całe szczęście, z miesiąca na miesiąc obserwujemy poprawę zdawalności. W maju było to już 31,5 %. W porównaniu z 18% na początku jest to dobry wynik.  Zapewne są to już efekty nowego szkolenia i przygotowania kursantów do nowych testów. Osobiście, zawsze powtarzam, że teoria jest fundamentem wiedzy kierowcy. Nie ma sensu bać się nowej teorii, trzeba po prostu dobrze się przygotować: przeczytać prawo o ruchu drogowym - przetrawić, przeanalizować, przedyskutować  najlepiej z instruktorem. To samo tyczy się części praktycznej. Raczej nic zaskakującego na tym egzaminie wydarzyć się nie może, bo są one zwyczajnie powtarzalne. Mimo to pojawiają się takie błędy, jak niezatrzymanie się w wyznaczonym miejscu, niepoprawne zawracanie np. na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym . Niestety to są podstawy, nie można wszystkiego usprawiedliwiać stresem, bo wyjeżdżając już własnym samochodem również go nie unikniemy. Obserwujemy również nieznajomość  rozporządzenia w sprawie egzaminowania, kandydaci na kierowców nie znają zadań i swoich obowiązków podczas egzaminu.

Ale brak znajomości rozporządzenia to już chyba wina, która leży po stronie szkół nauki jazdy? Młodzi ludzie patrzą na cenę, promocje, a to nie zawsze chyba idzie w parze z jakością kształcenia?

- I nie do końca się to kalkuluje, bo rachunek końcowy uzyskamy dopiero po zdaniu egzaminu. Przyglądając się niektórym ofertom za szkolenie zastanawiam się, jak w ogóle opłaca się organizowanie kursu, którego cena to zaledwie koszt paliwa. Trzeba się dobrze zastanowić przed dokonaniem wyboru szkoły czy też konkretnego instruktora  i kierować się nie tylko ceną ale przede wszystkim  jakością szkolenia.

Ale zanim zdecydujemy się na wybór szkoły, musimy założyć profil kandydata na kierowcę. To również była jedna z barier, która zniechęcała do rozpoczęcia szkolenia. Czy dziś cały proces przebiega już bezproblemowo?

- Tak, już w całym województwie system funkcjonuje poprawnie i nie ma żadnych problemów z zakładaniem PKK. Łączność Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego ze starostwami, gdzie odbywa się zakładanie profilu jest właściwie błyskawiczna i w tym zakresie nie ma żadnych problemów.

Rozm. Żaneta Lipińska-Patalon

powrót na górę

polecamy

  • 1
  • 2
  • 3
Prev Next
Moto-zakupy w Internecie? Tylko w profesjonalnym sklepie!

Moto-zakupy w Internecie? Tylko w profesjonalnym sklepie!

promocja SL20170927 Gdzie kupować w Internecie? Często zadajemy sobie to pytani...

28-09-2017 10:27 wydarzenia

Ola zaprasza na stunterskie widowisko! [PATRONAT]

Ola zaprasza na stunterskie widowisko! [PATRONAT]

Kolejny raz Polski Związek Stuntu robi dużo zamieszania w strefie sportów motoro...

16-06-2017 11:21 wydarzenia

Praca w Liberator Harley-Davidson

Praca w Liberator Harley-Davidson

Liberator Harley-Davidson poszukuje osoby, która zasili nasze szeregi na stanowi...

12-10-2016 10:42 wydarzenia

 Finał supermoto na bydgoskim Kartodromie

Finał supermoto na bydgoskim Kartodromie

Prędkość, emocje, rywalizacja i adrenalina. W ten weekend fianały rund supermoto...

30-08-2016 20:01 wydarzenia

Moto Safety Day [PATRONAT]

Moto Safety Day [PATRONAT]

Już 20 sierpnia na Autodromie Pomorze 11. edycja wydarzenia. Bezpieczeństwo w ru...

07-08-2016 18:00 wydarzenia

Ponad 200 supersamochodów przyjedzie na Gran Turismo Polonia

Ponad 200 supersamochodów przyjedzie na Gran Turismo Polonia

30 czerwca na terenie Toru Poznań wystartuje 12. edycja jednej z największych im...

27-06-2016 10:08 wydarzenia

Zostań Pit Ladies na torze w Głażewie! [WIDEO]

Zostań Pit Ladies na torze w Głażewie! [WIDEO]

Już w najbliższą niedzielę wielkie ściaganie na torze w Głażewie. Raj dla fanów ...

22-04-2016 18:00 wydarzenia

Moto Expo Warszawa 2016

Moto Expo Warszawa 2016

Już w ten piątek Warszawa otwiera sezon motocyklowy! Zarezerwuj wolny czas w w w...

18-02-2016 20:35 wydarzenia

Cytrynowa Wiosna 4x4

Cytrynowa Wiosna 4x4

Zapraszamy na imprezę dla fanów offroadu. W weekend 18-20 marca będziecie mogli ...

17-02-2016 18:50 wydarzenia

Moto Expo Polska, czyli warszawskie targi motocyklowe

Moto Expo Polska, czyli warszawskie targi motocyklowe

Jeżeli piszemy o tym, że w Warszawie szykują się targi, to znaczy jedno: idzie w...

28-01-2016 21:56 wydarzenia

Oktanowe orkiestry grają z WOŚP

Oktanowe orkiestry grają z WOŚP

Oto nasz krótki przewodnik po wydarzeniach motoryzacyjnych towarzyszących 24.fin...

09-01-2016 21:38 wydarzenia

Motoryzacyjne Mikołajki [LISTA WYDARZEŃ]

Motoryzacyjne Mikołajki [LISTA WYDARZEŃ]

Przed nami weekend Mikołajkowych imprez, sprawdźcie co dzieje się w Waszej ok...

03-12-2015 22:36 wydarzenia