Oceń ten artykuł
(10 głosów)
sobota, 30 listopad 2013 21:32

Teraz prawo jazdy tylko na 15 lat!

Masz prawo jazdy na stałe? Tak ci się tylko wydaje! Od tego roku ruszyła wymiana dokumentów na nowy wzór. Teraz prawko dostaniesz tylko na piętnaście lat!

Ograniczenie czasowe dotyczące dokumentów, weszły w życie wraz z nową ustawą, czyli dokładnie 19 stycznia 2013. To zabawne. Dokładnie przy tej samej ustawie i wprowadzeniu kategorii AM, dla kierowców skuterów, ministerstwo tłumaczyło, że „prawo nie działa wstecz”

. I wszyscy pełnoletni drajwerzy na małych kółkach, którzy byli pełnoletni przed wejściem w życie ustawy, mogą jeździć bez regulacji.  Jak zatem wytłumaczyć, że jeżeli ktoś otrzymał prawo jazdy bezterminowo, teraz ten przywilej mu się odbiera? Słyszeliście o tym w ogóle? Bo jakoś nie kojarzy mi się, by ktoś głośno o tym mówił. Co więcej nikt nie informuje o tym podczas wymiany. Kiedy zatem złożysz papiery o nowy dokument nikt cię nie uprzedzi, że nie będzie on już bezterminowy. Ale penie to wina Unii Europejskiej… i jej dyrektyw…

Nowe, ale krótsze

19 stycznia 2013 r. zostanie wprowadzony nowy wzór dokumentu prawa jazdy. Będzie to ujednolicony wzór obowiązujący we wszystkich państwach Unii Europejskiej, wprowadzony unijną dyrektywą w sprawie praw jazdy i będzie zawierał wpisy również dla nowych kategorii prawa jazdy, tj. AM i A2. www.transport.gov.pl

Nowe dokumenty wydawane są na 15 lat. Później musimy je wymienić.   - Przy wymianie nie będzie trzeba ponownie zdawać egzaminu ani przechodzić dodatkowych badań lekarskich, chyba że prawo jazdy zostało wydane na czas określony ze względu na ograniczenia zdrowotne. Wtedy, tak jak obecnie, trzeba będzie przejść obowiązkowe badania lekarskie- informuje ministerstwo.

Trzeba będzie za to złożyć wniosek do starosty, zapłacić za wydanie dokumentu, za aktualne zdjęcia.  Sprawa dla nas jest tym bardziej dziwna, gdyż wymianę dokumentów zdobytych przed 19 stycznia 2013, zaplanowano sukcesywnie na lata 2028-2033!

- Wszystkie dokumenty prawa jazdy wydawane po 19.01.2013 są czasowe. Uprawnienia pozostają bezterminowe, chyba że były w tym zakresie ograniczenia. Termin zdanego egzaminu nie ma tu żadnego znaczenia. Wymiana od 2028 będzie obligatoryjna dla wszystkich posiadaczy dokumentów- potwierdza nam Jakub Dąbrowski z Biura Ministra, Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.

Komu zatem wymienią prawko na 15-letnie? Wystarczy wymienić dokument ze względu na zmianę adresu zameldowania, czy nazwiska. Kto przez najbliższe dwadzieścia lat tego nie uczyni, jest wygrany!

Żaneta Lipińska-Patalon

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.