Oceń ten artykuł
(1 Głos)
czwartek, 24 czerwiec 2021 10:24

Arai – liczy się bezpieczeństwo

Tworząc najnowszy model kasku Quantic, marka myślała przede wszystkim o ochronie.  Charakterystyczną dla Arai gładką i okrągłą formę zaprojektowano tak, by jak najskuteczniej odbić i  rozłożyć siłę uderzenia.  

Materiał partnera

Nowy Quantic powstał dzięki wykorzystaniu wiedzy zdobytej podczas milionów przejechanych  kilometrów oraz doświadczeniu z poprzednich projektów aerodynamicznych i ochronnych kasków  wyścigowych Arai. Ręcznie wykonana powłoka zewnętrzna pozwala na zachowanie wytrzymałości  rdzenia przy jednoczesnej znacznej redukcji wagi. Kask lekko unosi się w powietrzu, dając  użytkownikowi poczucie komfortu i luksusu. To produkt dla motocyklistów, którzy oczekują tego, co  najlepsze. 

Wygoda na co dzień 

Arai Quantic to doskonały wybór do codziennego użytku. Zapewnia zarówno ochronę, jak i komfort  noszenia. Aby można go było łatwo założyć i zdjąć, kask ma 5-milimetrową flarę wokół podstawy, a  wizjer VAS MAX wyposażono w gotową do użycia wkładkę Pinlock. Wysokiej jakości wnętrze ze  szczotkowanego nylonu jest zdejmowane i wyposażone w system konturu twarzy (FCS) oraz drucianą  kieszeń na szyję. Quantic ma również system awaryjnego zwalniania (ERS). 

Quantic – jak to się robi? 

Model Quantic jest kaskiem turystycznym ze sportowym zacięciem. Jego ręczna produkcja zajmuje  około 18 godzin roboczych. Zewnętrzną powłokę wykonano w stylowym, organicznym kształcie, z  wykorzystaniem PB e-cLc. AR-mat zastąpił nowy materiał, pozwalający na zmniejszenie wagi przy  jednoczesnym zachowaniu wytrzymałości. Sztywność w kluczowym obszarze zapewnia dodatkowa  warstwa taśmy Super Fibre wokół podstawy. Zastąpiła ona taśmę Hyper Ridge. Dzięki systemowi VAS  pozycja mocowania przyłbicy jest obniżona, co daje średnio dodatkowe 24 mm w obu obszarach  skroni. Takie rozwiązanie sprawiło, że większa część powłoki jest gładsza wzdłuż i powyżej linii  testowej standardu Snell. Jest to duże osiągnięcie na drodze ku poszukiwaniu idealnego, opływowego  kształtu skorupy. Quantic został oficjalnie zatwierdzony i certyfikowany zgodnie z normą ECE R22-06. 

Wentylacja ilościowa 

Kompleksowa i sterowana wentylacja opiera się na 13 portach wentylacyjnych: 7 wlotach i 6  wywiewach. Wlot powietrza pod logo 3D Arai doprowadza powietrze chłodzące do dwóch  centralnych punktów wlotowych i dobrze działa nawet przy niskich prędkościach. W skorupie  umieszczono także podwójne wloty górnych kanałów łzowych, co jest rozwiązaniem wprost z F1,  podwójne otwory wentylacyjne w brwiach i dwupozycyjny przesuwny wlot powietrza z filtrem w  podbródku. Gorące powietrze skutecznie odprowadza trójdrożny, jednoczęściowy tylny  wydech/spoiler, a także podwójne, zlicowane boczne wydechy (z pianką redukującą hałas) oraz szyjny  wylot ciepłego powietrza. 

Pionierskie rozwiązania 

Natychmiast zauważalny, nowy kanał z logo 3D Arai jest tak cienki, jak to tylko możliwe. Ma zaledwie  3,5 mm głębokości i zasila dwa 10-milimetrowe centralne porty wlotowe. To pionierski pomysł w  kaskach Arai. Kanał z logo działa bardzo dobrze także przy niskiej prędkości i wyprostowanej pozycji  jazdy – przy zaledwie 50 km/h daje dodatkowo 40% przepływ powietrza, natomiast przy prędkości  120 km/h przepływ wynosi 7%. Wlot daje się łatwo otwierać i zamykać w letnich i zimowych  rękawiczkach, a to dzięki umieszczonej na górze dźwigni o krótkim skoku. Jeśli motocyklista nie widzi  dźwigni, a logo jest na swoim zwykłym miejscu, kanał pozostaje otwarty. Kanał z logo Arai  zaprojektowano tak, aby oderwał się w przypadku uderzenia. Quantic jest wyjątkowy także ze  względu na wytrzymałość zastosowanego w nim materiału – PB e-cLC i konstrukcję skorupy. 

Glancing Off 

Wszystkie kaski Arai są poddawane testom penetracyjnym, chociaż nie jest to wymagane przez  europejskie standardy dotyczące kasków. Test penetracji Arai wykonuje się przy użyciu 3- kilogramowego stożka testowego, który uderza w kask z wysokości 3 metrów. Arai wie, że aby  zminimalizować energię uderzenia dostającą się do wnętrza kasku, skorupa musi mieć możliwość ślizgania się po powierzchni. Mocna, okrągła i gładka skorupa pomaga zwiększyć zdolność kasku do  ochrony podczas uderzenia. Skorupy z ostrymi krawędziami lub nieodrywającymi się kanałami  wentylacyjnymi mogą zmniejszyć zdolność kasku do ślizgania się, przesyłać energię do wnętrza, a  nawet zwiększać energię obrotową. 

ARAI
Od ponad 90 lat japońska marka Arai tworzy wysokiej klasy kaski premium. Opracowała najbardziej  zaawansowane technologie, stosowane obecnie również przez inne marki (m.in. ECRS, CLC, PB-SNC,  3-strefowy EPS, R75). Ponad połowa zawodników wyścigów Isle Of Man TT oraz Formuły 1 jeździ w kaskach Arai, a niemal 95% osób, które kupiły kask od tego japońskiego producenta, pozostaje  wiernymi klientami marki. 

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.