Oceń ten artykuł
(0 głosów)
poniedziałek, 16 sierpień 2021 13:43

Czym jest katalityczny neutralizator i jego funkcje

Konwertery spalin Opla, podobnie jak w innych samochodach, mają stosunkowo krótką żywotność. Zaczynają zawodzić po 100 tysiącach kilometrów.

W przypadku awarii warto skontaktować się z nabywcami zużytych katalizatorów. Strona największego z nich znajduje się pod linkiem   https://autocatalystmarket.com/pl/pl/products/opel. Tutaj możesz uzyskać konsultacji na temat mniej więcej kosztu konkretnej części oraz dowiedzieć się, jak sprzedać niedziałający katalizator w twojej okolicy.

Do czego jest potrzebny katalizator

Katalizator jest ważnym elementem układu wydechowego każdego nowoczesnego samochodu. Ale wielu właścicieli samochodów uważa, że ​​szkodzi to tylko silnikowi i przy pierwszych objawach awarii starają się usunąć katalizator.

We współczesnym świecie coraz częściej na pierwszy plan wysuwa się problem niebezpiecznych emisji do atmosfery. Znaczna część zanieczyszczeń występuje w pojazdach z silnikami spalinowymi. Dlatego wprowadzono normy środowiskowe, którymi powinni kierować się producenci.

Aby spełnić ustalone kryteria, wszystkie pojazdy z silnikami spalinowymi wyposażone są w katalizatory. Węzeł ten odpowiada za przekształcenie toksycznych pierwiastków śladowych zawartych w spalinach na stosunkowo bezpieczne dla środowiska.

Za najbardziej niebezpieczne uważane y:

  • tlenek azotu;
  • tlenek węgla;
  • węglowodór.

Neutralizacja tych pierwiastków śladowych następuje poprzez reakcje chemiczne. Pod wpływem ciśnienia i wysokiej temperatury substancje te w kontakcie z warstwą katalityczną w konwertorze zamieniają się w mniej szkodliwe lub całkowicie bezpieczne dla środowiska.

Reakcje chemiczne zaczynają występować, gdy katalizator jest podgrzewany do 300 stopni Celsjusza i więcej. Po uruchomieniu zimnego silnika nie następuje oczyszczanie spalin.

Różne przyczyny awarii katalitycznego neutralizatora 

Prawie wszyscy producenci deklarują w przybliżeniu taką samą żywotność katalizatora. Średnio liczba ta wynosi 100-150 tysięcy kilometrów. Ale w praktyce ta część zaczyna zawodzić znacznie wcześniej, a dla niektórych właścicieli samochodów wręcz przeciwnie, trwa znacznie dłużej niż podany okres. Od czego więc zależy trwałość konwertera spalin? 

Katalizator staje się bezużyteczny w wyniku wypalenia warstwy katalitycznej, zatkania kanałów jednostki wewnętrznej lub jej mechanicznego uszkodzenia. Paliwo niskiej jakości skraca kilkakrotnie żywotność katalizatora. Często sami kierowcy skracają żywotność konwertera. Dotyczy to głównie samochodów z silnikiem Diesla, których właściciele zimą dodają do paliwa specjalne dodatki.

Najbardziej niebezpieczne dla katalizatora są awarie w układzie zapłonowym lub w pracy silnika. Przy tych problemach wypalanie złoża katalitycznego przebiega szybciej. A jeśli w układzie wydechowym nastąpi dopalanie paliwa, neutralizator może całkowicie zawieść w jak najbardziej najkrótszym czasie.

artykuł sponsorowany 

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.