Oceń ten artykuł
(0 głosów)
piątek, 19 listopad 2021 06:45

Auto zastępcze – kiedy nam się należy?

Stłuczka czy poważniejszą kolizja to nie tylko nieprzyjemne zdarzenie, które może się odbić na naszym zdrowiu. Gdy nasze auto jest niezdolne do jazdy, organizacja naszego życia i plany często potrafią legnąć w gruzach. Ratunkiem w takich sytuacjach jest wynajem samochodu zastępczego.

Auto zastępcze i możliwość jego wynajmu do czasu, gdy nasz samochód biorący udział w kolizji czy wypadku drogowym będzie zdatne do użytku – to bardzo wygodna opcja. Pozwala ona na pozostanie przy swoim trybie życia bez konieczności zmiany planów. Warto więc wiedzieć, kiedy możemy skorzystać z takiego wariantu i w jaki sposób należy ubiegać się o przyznanie nam auta zastępczego.

Samochód zastępczy – nie tylko kolizja

Jednym z przypadków, gdy istnieje możliwość, by otrzymać samochód zastępczy, jest sytuacja, gdy nasze auto jest w naprawie. Wtedy to, gdy uszkodzenia auta nie są wynikiem kolizji, przysługuje nam auto zastępcze na czas naprawy pojazdu. Jednak problem w tym, że nie wszystkie firmy (serwisy) są w stanie nam takie auto zapewnić. Zwłaszcza gdy auto jest po gwarancji. Gdy nasze auto będące w naprawie nadal jest na gwarancji, to możemy otrzymać pojazd zastępczy tylko w tedy, gdy nasz samochód jest całkowicie niesprawny i gdy auto jest w naprawie dłużej niż było to przewidywane. Najczęściej w takich przypadkach wynajem auta to okres czterech dni. 

Wynajem auta zastępczego z OC sprawcy

Wynająć samochód zastępczy na czas naprawy naszego pojazdu możemy także wtedy, gdy braliśmy udział w stłuczce i jesteśmy osobami poszkodowanymi. W takiej sytuacji możemy ubiegać się o pokrycie przez ubezpieczyciela sprawcy wypadku kosztów auta zastępczego. Zazwyczaj składając wniosek do towarzystwa ubezpieczeniowego o sfinansowanie wynajmu samochodu zastępczego, należy złożyć oświadczenie i podkreślić w nim, że auto jest nam niezbędne do codziennego funkcjonowania. Gdy we wspólnym gospodarstwie domowym znajdują się jeszcze inne auta,  ubezpieczyciel może kwestionować fakt, że przysługuje nam auto zastępcze. Jeśli  po kolizji szkoda jest częściowa, OC sprawcy musi pokryć cały czas wynajmu, gdy nasze auto było w naprawie. Kiedy zaś szkoda była całkowita (czyli przywrócenie auta do stanu sprzed wypadku jest niemożliwe), czas korzystania z samochodu zastępczego to okres do momentu, kiedy poszkodowany będzie mógł nabyć nowe auto. Samochód zastępczy z OC sprawcy musi być tej samej albo niższej klasy. Należy też zwrócić uwagę na to, by stawka wynajmu auta z OC sprawcy nie była zawyżona oraz by nie był nam narzucony dobowy limit kilometrów, które możemy autem pokonać. Poza uargumentowaniem, że auto jest niezbędne, musimy przedłożyć ubezpieczycielowi niezbędne dokumenty. Należą do nich:

  • dowód rejestracyjny uszkodzonego samochodu,

  • oświadczenie sprawcy szkody lub notatka policyjna,

  • dowód osobisty,

  • dane osobowe sprawcy,

  • numer polisy,

  • prawo jazdy.

A skąd zazwyczaj będzie wzięte auto, które będzie pełnić funkcję naszego auta zastępczego? Otóż zazwyczaj samochód zastępczy z OC sprawcy pochodzi z floty firmy ubezpieczeniowej lub też z wypożyczalni aut, z którą ubezpieczyciel współpracuje. Warunki wypożyczenia auta określają, w jakim stanie powinniśmy auto oddać – dotyczy to między innymi czystości i napełnienia baku benzyną.

Auto zastępcze z Autocasco i Assistance

To dwa nieobowiązkowe ubezpieczenia (w przeciwieństwie do obowiązkowego OC), które zazwyczaj w swych wersjach podstawowych, a więc tańszych, nie dają możliwości wynajmu pojazdu zastępczego. Poza tym firmy ubezpieczeniowe coraz rzadziej zgadzają się na sprzedaż AC, które obejmowałoby starsze wiekiem auto. Jednakże niektóre firmy w rozszerzonej wersji ubezpieczenia oferują możliwość wynajmu samochodu w razie, gdy nasze auto odmówi nam posłuszeństwa. Warto sprawdzić wtedy w umowie, na ile dni takie auto mam przysługuje.

Auto z OC sprawcy to opcja, która niewątpliwie ułatwi nam życie http://kalkulator-ocac.auto.pl/szkoda-czesciowa-ubezpieczenia-ac/ warto wiedzieć, jak tę możliwość wykorzystać. 

Artykuł sponsorowany

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.