Oceń ten artykuł
(0 głosów)
piątek, 04 marzec 2022 06:57

Funkcja HDR w kamerze samochodowej — co musisz wiedzieć?

Kamerki samochodowe bardzo często oferują nam nie tylko podstawowe funkcje, jak nagrywanie wideo w czasie jazdy oraz tryb parkingowy, ale i liczne udoskonalenia, jak chociażby funkcja HDR. Co warto wiedzieć o funkcji HDR w kamerze samochodowej?

Funkcja HDR — najważniejsze informacje

Obraz HDR to obraz o zakresie jasności porównywalnej do zakresu jasności widzianego przez człowieka. HDR to skrót od angielskiego wyrażenia High Dynamic Range oznaczającego szeroki zakres dynamiki. Obraz nagrany w trybie HDR charakteryzuje duża różnica pomiędzy ciemnymi a jasnymi tonami. Przekłada się to na żywsze kolory i bardziej widoczne detale obrazu. Kamery samochodowe z trybem HDR oferuje Nextbase.

HDR to obecnie bardzo popularna funkcja — zarówno w przypadku nagrywania, jak i odtwarzania obrazu. Z tego powodu na rynku wyróżniamy już naprawdę sporo standardów HDR. Oto najważniejsze z nich:

HDR10 - jest to najpopularniejsze rozwiązanie związane z funkcją HDR. Charakteryzuje je 10-bitowe kodowanie oraz statyczne metadane dla całej treści.

HDR10+ - nowocześniejsza wersja HDR10. Różnicą w stosunku do poprzednika jest obecność dynamicznych metadanych zawartych w materiale wideo.

Dolby Vision – technologia dużo bardziej zaawansowana niż HDR czy HDR10+. Oferuje znacznie lepsze efekty wizualne niż dwie wyżej wspomniane.

HDR to obraz bardzo bliski temu, co rejestruje nasz wzrok i temu jak postrzegamy otaczającą nas rzeczywistość. 

Funkcję HDR możemy spotkać także w niektórych wideorejestratorach samochodowych. W jakich sytuacjach to rozwiązanie będzie przydatne podczas rejestrowania obrazu?

Po co przyda mi się funkcja HDR w kamerze samochodowej?

Kamerka samochodowa wyposażona w opcjonalny tryb HDR przyniesie nam naprawdę wymierne korzyści. Tryb szerokiego zakresu dynamiki może okazać się przydatny szczególnie podczas nocnych wojaży. W przypadku niespodziewanych zdarzeń - kolizji, wypadków czy stłuczek - kamera pracująca w trybie HDR może w nocy w bardziej dokładny, wyraźny sposób uchwycić chociażby numery rejestracyjne samochodów. Kamery samochodowe nie korzystające z trybu HDR mogą prezentować nam dość niewyraźnie ujęcia nocne, które w niektórych sytuacjach mogą w znaczny sposób utrudnić nam identyfikację sprawcy zdarzenia drogowego (możemy mieć na przykład problem z odczytaniem treści z tablic rejestracyjnych samochodu sprawcy).

Czy wszystkie kamerki samochodowe mają funkcję HDR?

Nie wszystkie kamery samochodowe oferują nam dostęp do funkcji HDR. Owo rozwiązanie jest raczej domeną droższych i lepiej wyposażonych wideorejestratorów. Wymaga bowiem odpowiednio mocnych podzespołów odpowiedzialnych za przetwarzanie obrazu. Niestety niedrogie, słabo wyposażone kamery samochodowe nie są w stanie przetwarzać obrazu HDR. Nie oferują nam bowiem odpowiednio mocnych podzespołów takich, jak procesor, pamięć operacyjna czy dobry przetwornik obrazu.

Czy HDR w kamerze samochodowej można wyłączyć?

Oczywiście! HDR to funkcja, która nie jest włączona w naszych wideorejestratorach na stałe i możemy włączać ją wyłącznie wtedy, kiedy tak naprawdę jest nam potrzebna. Wystarczy odszukać w naszym urządzeniu menu ustawień i w nim odznaczyć odpowiednią opcję odpowiedzialną za funkcję HDR. Gdy wyłączymy owo rozwiązanie, możemy uzyskać dłuższy czas pracy kamery między poszczególnymi ładowaniami jej akumulatora oraz nieco zmniejszyć rozmiar nagrań przechowywanych na naszej karcie pamięci umieszczonej w slocie wideorejestratora.

Podsumowanie

Tryb HDR to rozwiązanie, które najczęściej spotykane jest w przypadku droższych wideorejestratorów z wyższej półki cenowej. Funkcja ta bowiem do prawidłowego działania potrzebuje mocnego hardware’u na pokładzie danej kamery samochodowej. Mam tu na myśli wysokiej klasy procesor, słuszną ilość pamięci operacyjnej oraz dobry przetwornik obrazu.

Działanie trybu HDR docenią kierowcy, którzy często podróżują wieczorami, lub też nocą. Funkcja High Dynamic Range rejestruje bowiem obraz o dużej różnicy pomiędzy ciemnymi a jasnymi tonami. Przekłada się to na żywsze kolory i bardziej widoczne detale obrazu. W razie niebezpiecznego zdarzenia na drodze - kolizji, stłuczki lub wypadku - nasz wideorejestrator nagra całe wydarzenie z dość dużą dbałością o szczegóły. Dzięki temu bez problemów odczytamy z nagrania numery rejestracyjne samochodu sprawcy.

Te wideorejestratory, które oferują nam funkcję HDR oczywiście umożliwiają nam także jej wyłączenie w sytuacjach, w których tak naprawdę nie jest nam potrzebna. Dzięki temu w mniejszym stopniu obciążamy procesor i akumulator kamery samochodowej, wydłużając nieco czas jej działania między ładowaniami. Po wyłączeniu funkcji HDR nagrania powinny zajmować też nieco mniej miejsca na naszej karcie pamięci umieszczonej w slocie wideorejestratora.

Decydując się na zakup wideorejestratora, który ma nam posłużyć przez długie lata i na którym mamy polegać nawet w najbardziej ekstremalnych sytuacjach, zdecydowanie warto postawić na urządzenie ze wsparciem dla funkcji HDR. Na pewno nie będziemy żałować takiego zakupu.

Artykuł sponsorowany

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.