Oceń ten artykuł
(0 głosów)
wtorek, 21 październik 2014 00:00

Filtry samochodowe

Dla poprawnego funkcjonowania wszystkich podzespołów samochodu niezbędne jest zastosowanie określonych rodzajów filtrów. Ich zadaniem jest przede wszystkim ochrona silnika pojazdu przed przedostaniem się do niego zanieczyszczeń i niepożądanych ciał obcych. Dzięki filtrom wzrasta również ogólny komfort podróżnych podczas jazdy. Istnieje kilka rodzajów filtrów, jakie znajdują swoje zastosowanie w samochodach.

Rodzaje filtrów

Podstawowa klasyfikacja filtrów samochodowych wyróżnia filtr:

  • powietrza,
  • paliwa,
  • kabinowy,
  • oleju.

Okresowo należy wymieniać wszystkie wymienione filtry w samochodzie, aby zachować sprawność ich działania. Najlepiej dokonywać takiej wymiany po upływie czasu, jaki producent przewidział dla danej części. Filtry samochodowe w motochemia.pl są podzielone według przedstawionych powyżej kategorii, ze wskazaniem możliwego okresu ich użytkowania.

Funkcje filtru powietrza

Filtr powietrza ma za zadanie oczyszczanie powietrza z ciał obcych i zanieczyszczeń, w tym z kurzu. Służy on do filtrowania powietrza, które zostało zassane przez silnik.

Do każdego samochodu może pasować inny filtr, dlatego nie ma możliwości zastosowania tej samej części do różnych modeli aut. Należy dobierać je do swojego pojazdu pod kątem przeznaczenia, wielkości oraz kształtu. Producenci część samochodowych określają, jaka jest przepustowość filtra powietrza i jak długo może on być wykorzystywany przez kierowcę. Jeśli jednak samochód często porusza się w środowisku o zwiększonym zapyleniu, należy odpowiednio skrócić przewidziany okres na wymianę filtra. Czas ważności filtra określany jest w postaci przebiegu kilometrów. Nie można stosować w pojeździe filtru o niewłaściwej przepustowości, ponieważ:

  • filtr o mniejszej przepustowości spowoduje wzrost zużycia paliwa i tworzenie się większej ilości sadzy w spalinach,
  • filtr o większej przepustowości nie będzie dokładnie filtrował powietrza z zanieczyszczeń.

Filtr powietrza produkowany jest ze specjalnych materiałów o włóknistej strukturze z mikroporami, które nie ulegają zawilgoceniu. Jeśli w samochodzie zostanie zastosowany filtr powietrza o niskiej jakości, albo używany, o dużym stopniu zanieczyszczenia, albo kierowca nieprawidłowo go zamontuje, przyczyni się to do spadku osiągów silnika i skrócenia jego żywotności. W skrajnych przypadkach może to spowodować uszkodzenie silnika samochodu.

Filtr paliwa

Bardzo ważnym elementem układu paliwowego pojazdu jest filtr paliwa, który filtruje paliwo z cząstek stałych, jeśli chodzi o benzynę lub także z cząstek wody, jakie mogą być zawarte w oleju napędowym do samochodów typu diesel. W benzynie również mogą znaleźć się cząsteczki wody, ale te oddzielane są od paliwa w filtrze wstępnym, umieszczonym w zbiorniku paliwa. Jest on wykonany z gęstej siatki metalowej. W samochodach diesel w zastosowaniu są zaś filtry z odwadniaczami, umieszczone w dolnej części obudowy.

Filtry paliwa podobnie jak filtry powietrza, podlegają okresowej wymianie po przejechaniu określonej liczby kilometrów - zwykle około 50 tys. km. Producent samochodu w książce serwisowej powinien wskazać, kiedy należy wymienić filtr paliwa. Jeśli kierowca tankuje paliwo złej jakości, żywotność filtra paliwa odpowiednio się skróci.

Właściciel pojazdu powinien zadbać o właściwy dobór filtru paliwa oraz wymieniać go zgodnie z zaleceniami producenta, bowiem w przeciwnym przypadku może dojść do uszkodzenia elementów układu wtryskowego.

Funkcja filtru oleju

Podobnie jak w przypadku filtrów powietrza i paliwa, filtr oleju usuwa z oleju silnikowego zanieczyszczenia - opiłki i kurz, które przedostają się do niego na skutek zużywania się elementów silnika trących o siebie. Zastosowanie wysokiej jakości filtra oleju pozwoli na zwiększenie sprawności działania układu smarowania i poprawi pracę silnika. W przeciwnym przypadku, jeśli filtr nie będzie działał prawidłowo, w silniku zacznie osadzać się nagar co przyspieszy zużycie poszczególnych jego części i będzie prowadziło do uszkodzenia silnika.

Wyróżniamy dwa typy filtrów oleju:

  • Przegrodowy - filtruje olej w czasie jego przepływu przez przegrodę wykonaną z materiału porowatego, zdolnego do zatrzymania zanieczyszczeń.
  • Szczelinowy - rzadko stosowany, składający się z cienkich blaszek filtrujących z przekładkami. Blaszki osadzone są na trzpieniu i tworzą stos z wewnętrznymi kanałami, powstałymi ze złożenia wycięć w blaszkach. Zanieczyszczenia osadzają się na dnie obudowy i stąd są usuwane.

Filtr kabinowy i jego zastosowanie

Dla komfortu podróżowania pojazdem największe znaczenie dla kierowcy i pasażerów ma poprawne działanie filtrów kabinowych. To one odpowiadają bowiem za oczyszczanie powietrza przedostającego się z zewnątrz do wewnątrz pojazdu. Filtry kabinowe znajdują zastosowanie przede wszystkim w samochodach klimatyzowanych, albo w pojazdach pozbawionych klimatyzacji, kiedy służą do oczyszczania powietrza ogrzewającego lub wentylującego wnętrze auta.

Wyróżnić można dwa rodzaje filtrów kabinowych:

  • węglowe, z aktywną warstwą pochłaniającą,
  • standardowe z papierowym wkładem.

Z biegiem czasu, filtry kabinowe są coraz mniej przepustowe i należy je wymienić na nowe.

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.