Oceń ten artykuł
(1 Głos)
czwartek, 26 wrzesień 2019 12:20

Dobór opon motocyklowych to nie gra w ruletkę

Nigdy nie jest za późno, żeby zacząć przygodę z motocyklem. Wiatr we włosach, perspektywa nieskrępowanej wolności i obietnice niezapomnianych wrażeń sprawiają, że coraz więcej osób chętnie przesiada się na dwukołowce. Aleksandra Sobotka z firmy Dunlop przedstawia kilka kluczowych zasad dla uzyskania odpowiedniego poziomu osiągów, przyjemności z jazdy i bezpieczeństwa na drodze.

Poprawne dopasowanie przedniej i tylnej opony ma szczególne znaczenie dla uzyskania doskonałych osiągów i łatwego prowadzenia pojazdu. Dlatego nie należy używać ogumienia na innych osiach niż jest to zalecane przez producenta. Ponadto nie powinno się zestawiać nowej opony ze zużytą, gdyż może to skutkować niestabilnością pojazdu. Nie zaleca się również łączenia opon radialnych z diagonalnymi lub diagonalnymi opasanymi, może to negatywnie wpłynąć na jakość prowadzenia pojazdu i jego stabilność.

Poznaj swoje opony
W przypadku montażu nowych opon nie należy wywierać na nie maksymalnego nacisku ani wykonywać nagłych zwrotów i ostrych skrętów przed pokonaniem dystansu około 100 km. Pozwoli to kierowcy na przyzwyczajenie się do reakcji nowego ogumienia i uzyskanie optymalnej przyczepności przy różnych prędkościach. Po około trzech tygodniach od docierania, przy zimnych oponach, należy skontrolować poziom ciśnienia i dostosować je do zalecanych wartości.Nowe opony mają inną powierzchnię styku oraz krawędź. Dlatego zakładając nowy komplet ogumienia, bądź łącząc opony o różnych wzorach bieżnika, trzeba pamiętać o stopniowym  wprowadzaniu poszczególnych elementów jazdy.

Wielkość felgi ma znaczenie
Prawidłowy rozmiar felgi ma ogromne znaczenie dla jakości prowadzenia pojazdu i jego stabilności. Opona zamontowana na szerszej feldze niż zalecana będzie spłaszczona, a podczas pokonywania zakrętów szybciej nastąpi kontakt krawędzi bieżnika z drogą. Z kolei wąska felga zmieni profil ogumienia, narażając je na nadmierne zużycie. Przy takim montażu dochodzi też do zmniejszenia powierzchni styku opony z jezdnią podczas pokonywania zakrętów i hamowania.

Zachowaj odpowiedni prześwit
Fizyczne rozmiary opony są bardzo istotne. Dlatego wszelkie modyfikacje wykraczające poza zalecenia zawarte w instrukcji maszyny powinny być skonsultowane z jej producentem.
Należy zachować odpowiedni prześwit między błotnikiem a tylnym wahaczem, itd. Zwiększenie rozmiaru opony może wymagać zwiększenia szerokości felgi. Podczas montażu większej opony lub szerszej felgi należy obrócić koło i sprawdzić prześwit.

Regularnie kontroluj ciśnienie i stan ogumienia
Jeżeli motocykl ciężko się prowadzi lub wolno reaguje podczas skręcania czy hamowania, może to oznaczać zbyt niskie ciśnienie w oponach. Obniżona wartość ciśnienia może powodować nadmierne nagrzewanie ogumienia i jego uszkodzenie w wyniku przegrzania, a także nierównomierne zużycie bieżnika na krawędzi powierzchni styku, pęknięcia z powodu zużycia materiału albo nadmierne naprężenia i uszkodzenie szkieletu opony. Z kolei zbyt wysokie ciśnienie wbrew pozorom nie zwiększa indeksu nośności ogumienia, za to może utrudniać jego prowadzenie i przyspieszać zużycie opon w środkowej części powierzchni styku. Dlatego Dunlop zaleca regularną  i częstą kontrolę ciśnienia w ogumieniu, zwłaszcza przed długimi podróżami i podczas nich. Ciśnienie należy sprawdzić przy zimnych oponach – po około godzinie od zakończenia jazdy. Należy też pamiętać, że w przypadku podróży razem z pasażerem lub z pełnym obciążeniem należy zwiększyć ciśnienie w tylnej oponie o 0,3 bar.

Odczuwalne drgania lub chwianie się mogą natomiast wskazywać na uszkodzenie ogumienia i niebezpieczeństwo jego zniszczenia. Dlatego należy jak najczęściej sprawdzać opony pod kątem nierównomiernego zużycia, oznak pęknięcia boków i bieżnika, pęcherzy, zgrubień, przecięć i przebicia. Uszkodzone opony powinny być niezwłocznie wymienione.

Wyważanie kół to konieczność
Wyważanie kół przed sezonem i ponowne wyważanie po wymianie opon jest niezbędne, aby uniknąć drgań w trakcie jazdy oraz szybszego zużycia opon. Koła mogą być wyważane przy pomocy ciężarków nasuwanych na szprychy, obciążników ołowianych lub samoprzyczepnych ciężarków na obręczy.

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.