Oceń ten artykuł
(0 głosów)
wtorek, 15 październik 2019 10:49

Czy można tanio ubezpieczyć stary samochód?

Tanie ubezpieczenie starego samochodu nie wydaje się najłatwiejszym zadaniem. Wiekowe auta bywają bardziej awaryjne i mniej bezpieczne. Dlatego towarzystwa ubezpieczeniowe nie rozpieszczają ich właścicieli. Jednakże są sposoby na obniżenie składki OC. Sprawdźmy, jakie!

Polacy jeżdżą dość wiekowymi autami. I choć wiek samochodów poruszających się po polskich drogach systematycznie spada, to i tak używamy jednych z najstarszych pojazdów w Europie. Jak informuje Europejskie Stowarzyszenie Producentów Pojazdów ACEA, średni wiek samochodów w Polsce to ponad 13 lat.

OC dla starego samochodu - dlaczego tak drogo?

Jak wyjaśnia Piotr Małczyński, autor artykułu https://mubi.pl/poradniki/jak-tanio-ubezpieczyc-stary-samochod/, ceny OC zależą między innymi od parametrów pojazdu. Ubezpieczyciele oceniają bowiem prawdopodobieństwo, z jakim dane auto zepsuje się czy też spowoduje zdarzenie drogowe. Wiekowe samochody nie wypadają najlepiej w ocenach firm ubezpieczeniowych, ponieważ częściej ulegają awariom oraz biorą udział w wypadkach czy kolizjach. Z kolei dość negatywna opinia o starych pojazdach przekłada się na wzrost ceny ubezpieczenia.

Mało tego! Poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe w ogóle nie mają w swej ofercie ubezpieczenia OC dla samochodów zabytkowych. Ubezpieczenie 25-letnich pojazdów, które nie są już produkowane od lat 15, a jednocześnie w 75% składają się z niezmienionych, stanowi nie lada problem.

Na szczęście są sposoby, aby właściciel starego samochodu mógł obniżyć składkę OC. Wśród nich możemy wymienić między innymi porównanie ofert różnych ubezpieczycieli, zakup kilku ubezpieczeń w pakiecie, płatność promocyjną, zniżki za bezpieczną jazdę czy ustanowienie współwłasności.

Porównanie ofert OC

Ceny ubezpieczeń samochodowych różnią się u poszczególnych ubezpieczycieli. Dzieje się tak między innymi, dlatego że towarzystwa ubezpieczeniowe stosują odmienne metody obliczania składki. W takiej sytuacji sensowne wydaje się przejrzenie wielu ofert. W ten sposób nasze szanse na znalezienie taniego OC dla starego samochodu wzrosną. Najlepszym sposobem na porównanie ofert różnych ubezpieczycieli jest skorzystanie z porównywarki OC, na przykład na Mubi.pl.

W przypadku samochodów zabytkowych, wybór ubezpieczenia OC nie jest szeroki. Choć nie wszyscy ubezpieczyciele oferują odpowiednią ochronę, istnieją takie towarzystwa ubezpieczeniowe, które mają w swej ofercie OC dla samochodów zabytkowych. Niektóre nawet (wcześniej PZU, teraz Compensa) współpracują z Polskim Związkiem Motorowym, co przekłada się na zniżkę dla osób z kartą PZM lub członków jakiegokolwiek automobilklubu. Zniżka ta wynosi aż 70%!

Pakiet OC + AC

Rozszerzenie obowiązkowej ochrony ubezpieczeniowej o dodatkowe autocasco bywa kosztowne, zwłaszcza gdy ubezpieczamy stary samochód. Mało tego, niektóre firmy ubezpieczeniowe nie oferują AC dla aut powyżej 10 czy 15 lat.

W przypadku ubezpieczeń samochodowych sprawdza się zasada “więcej znaczy mniej”. Okazuje się, że zaoszczędzić na OC i AC możemy kupując te dwa ubezpieczenia w łącznym pakiecie. Kwota za pakiet częstokroć jest mniejsza od kwoty, którą zapłacilibyśmy kupując te dwa ubezpieczenia osobno.

Kolejnym sposobem na tanie AC dla samochodu powyżej 10 lat jest wykupienie jedynie ograniczonej ochrony. W jej zakres wchodzi przeważnie wyłącznie kradzież lub szkoda całkowita.

Płatność promocyjna

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują tańsze OC dzięki płatności promocyjnej. Kupno ubezpieczenia samochodowego przez internet może okazać się nie tylko szybsze i łatwiejsze, ale także tańsze od standardowego zakupu OC w punkcie.

Zniżki za bezpieczną jazdę

Bezpieczna jazda może okazać się opłacalna. Ubezpieczyciele nie preferują wiekowych pojazdów, lecz inaczej postępują z doświadczonymi kierowcami. Dłuższy staż za kółkiem bywa sporym atutem, zwłaszcza, gdy jest poparty bezwypadkową historią ubezpieczenia. Za każdy rok jazdy bez stłuczki otrzymujemy zniżki, które sprawią, że OC będzie tańsze. Nawet w przypadku ubezpieczenia starego samochodu.

Ustanowienie współwłasności

Co w sytuacji, gdy jesteś młodym kierowcą, który chce tanio ubezpieczyć stary samochód? W takiej sytuacji nie możesz liczyć na własne zniżki za bezpieczną jazdę. Na te musisz niestety jeszcze poczekać. Istnieje jednak możliwość skorzystania z cudzych zniżek, mianowicie ze zniżek współwłaściciela. Wystarczy, aby doświadczony kierowca (np. ktoś z rodziny) stał się współwłaścicielem Twojego pojazdu. Zniżki kierowcy z dłuższym stażem zostaną uwzględnione przez towarzystwo ubezpieczeniowe, a OC naszego starego samochodu będzie tańsze.

artykul partnera

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.