Oceń ten artykuł
(1 Głos)
wtorek, 10 marzec 2020 11:33

Misja: motocykl. Na co zwrócić uwagę przy zakupach?

Zamiłowanie do jazdy motocyklem to hobby wymagające nie tylko ogromu umiejętności, ale także sprawdzonego sprzętu. Nabywając jednoślad, powinniśmy mieć pewność, że wybrana maszyna nie zawiedzie podczas jazdy. W przeciwnym wypadku ucierpimy my lub nasz portfel. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu motocykla z drugiej ręki?

Zacznij od researchu

Zakup używanego motocykla to trudna sztuka, wymagająca nie tylko funduszy, ale także cierpliwości. Zakładając, że wiemy, jakie modele nas interesują, powinniśmy rozpocząć poszukiwania od przeglądania aukcji internetowych. Już na tym etapie możemy dokonać wstępnej selekcji i ograniczyć wybór do kilku konkretnych ofert. Wykonajmy rzetelny research i poczytajmy o historii wybranych motocykli, zapoznajmy się z fabrycznym wyposażeniem pojazdu, typowymi usterkami. Być może obecny właściciel wprowadził w nim pewne modyfikacje, które czasem mogą sugerować, że pojazd jest po poważnym wypadku. Warto zwrócić uwagę także na lakierowanie jednośladu, porównajmy, czy różni się z innymi modelami z tej serii. Niewielu motocyklistów decyduje się na zmianę koloru bez powodu. Zorientujmy się również, czy elementy eksploatacyjne, w tym opony, oleje itp. były regularnie wymieniane.

Pierwszy kontakt z pojazdem

Oglądając motocykl na żywo, warto raz jeszcze dokładnie dokonać oględzin lakieru. Jeśli nie znajdziemy żadnych usterek, możemy przejść do kwestii bardziej złożonych.

W pierwszej kolejności rzućmy okiem na stan elementów, które z czasem będziemy musieli wymienić. Jeśli są wyraźnie zużyte, to w niedalekiej przyszłości będziemy zmuszeni ponieść dodatkowe koszty. Do takich elementów należą m.in. tarcze i klocki hamulcowe, opony, łańcuch i płyny eksploatacyjne.

Elementy wystające

Bardzo ważny w kontekście motocykli jest stan elementów wystających – podnóżków, nóżki hamulcowej, lusterek i uchwytów kierownicy. Wszelkie przetarcia lub wymiana tych elementów może świadczyć o tym, że pojazd w przeszłości uległ uszkodzeniom.

Stan zawieszenia

Stan zawieszenia będzie znacząco odbijać się na komforcie jazdy. Warto więc zwrócić na niego szczególną uwagę – po wciśnięciu przedniego hamulca dociśnijmy kilkukrotnie przednią część pojazdu. Dodatkowo warto pokręcić mocno kierownicą, by przekonać się, że działa bez żadnych oporów, zacięć czy przeskoków. W podobny sposób możemy ocenić stan tylnych amortyzatorów.

Stan silnika i jazda próbna 

Przed uruchomieniem motocyklu rzućmy też okiem na stan silnika i chłodnicy. W pierwszej kolejność upewnijmy się, że nigdzie nie ma przecieków i nieszczelności. Poprośmy także właściciela o uruchomienie pojazdu na zimnym silniku. Przy okazji posłuchajmy, czy podczas pracy motocykl nie wydaje dziwnych odgłosów, możemy także sprawdzić, jak wchodzi na wyższe obroty.

Przed wejściem za kierownicę sprawdźmy funkcjonowanie wskaźników, hamulców, świateł itp. Wyjeżdżając na drogę, nie koncentrujmy się wyłącznie na osiągach. Sprawdźmy, jak jednoślad reaguje podczas zmiany biegów, hamowania itp. Zwracajmy uwagę na wszelkie aspekty dotyczące jazdy.

Decyzja o zakupie       

Dla fana motoryzacji zakup motocykla wiąże się z dużymi emocjami. Starajmy się jednak podejść do tematu z rozsądkiem. Jeśli mamy taką możliwość zabierzmy ze sobą na oględziny zaprzyjaźnionego mechanika lub bardziej doświadczonego kolegę. Nie kierujmy się jedynie atrakcyjną ceną, ponieważ naprawa niektórych elementów może nas naprawdę słono kosztować. Jeśli poszukujemy dodatkowych funduszy na zakup jednośladu, możemy skorzystać oferty kredytu na motocykl w Santander Consumer Banku – banku od kredytów. W ten sposób sfinansujemy zarówno zakup modelu z salonu, jak i komisu bądź osoby prywatnej.    

artykuł sponsorowany

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.