Oceń ten artykuł
(2 głosów)
piątek, 17 luty 2017 16:54

Daria Leba z nagroda Fair Play od Polskiego Komitetu Olimpijskiego

Sport to nie tylko zacięta rywalizacja i walka o podium. Czasem okazuje się, że ważniejsze są zasady. Jakie? Tym razem lekcję zasad „fair play” dała nam piętnastoletnia zawodniczka motorsportu, Daria Leba.


O Darii już pisaliśmy (przeczytaj). To młoda, utalentowana zawodniczka jedżąca na motocyklu klasy pit bike. Dziewczyna startuje zarówno w zawodach w crossowych, supermoto i cross country. W każdej dziedzinie wyróżnia się i walczy ramię w ramię z kolegami z toru. Zwykle staje na podium. Ale to podczas ogólnopolskich Mistrzostw Pomorza Zachodniego mimo, iż uzyskała w klasyfikacji generalnej drugą lokatę, postanowiła oddać ją na rzecz kolegi z toru, Kajetana Kupca. Kajetan miał właściwie już zapewnione wicemistrzostwo, jednak podczas ostatniej rundy, motocykl odmówił mu posłuszeństwa, przez co spadł na trzecią pozycję. Do decyzji Darii przychyliła się komisja zawodów i finalnie to jej kolega zajął drugie miejsce. Daria Leba (Stowarzyszenie Motocross Racing Team Toruń) za swoją postawę została dziś nagrodzona laurami w 50-tym Konkursie Fair Play Polskiego Komitetu Olimpijskiego. -To była wielką niespodzianka i ogromny zaszczyt, że mogłam stanąć wśród tak zasłużonych osób. To coś naprawdę niesamowitego- mówi nie ukrywając wzruszenia, Daria.

Skąd taka dojrzała postawa u piętnastoletniej wtedy zawodniczki? - Bardziej cieszyła mnie radość Kajetana i jego łzy wzruszenia. Kajtek walczył o drugie miejsce cały sezon i sądzę, że bardziej na nie zasługuje- wyznaje zawodniczka.
Cieszymy się, że postawa Darii Leby została doceniona i mamy nadzieję, że będzie to przykład dla innych zawodników. Zdanie podziela również Łukasz Pawlikowski, MX Otopit Toruń. -Okazuje się, że motorsport to nie tylko dobra zabawa i rozwój, ale i hartowanie w młodych ludziach godnych postaw. Myślę, że to co zrobiła Daria to świadectwo na to, że młodzież w dzisiejszych czasach potrafi dawać przykład, a często uczy i dorosłych. Każdy zawodnik startuje po to, by wygrywać. Ale jeżeli potrafi jeszcze dostrzegać sukcesy swoich rywali, oddać miejsce na podium, to możemy być naprawdę dumni. Dziś jest dzień, który pokazał nam wszystkim, że warto być uczciwym, a słowa „fair play” nie są tylko sloganem, a funkcjonują i wyznaczają standardy w sportowej walce.
Żaneta Lipińska-Patalon

 

Media

{youtube}https://www.youtube.com/watch?v=_XjmzgFCsXw{/youtube}

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.