Oceń ten artykuł
(0 głosów)
piątek, 19 wrzesień 2014 12:41

Najlepsi kierowcy powalczą w Toruniu

W najbliższy weekend szykuje się prawdziwa gratka dla fanów sportów motorowych. Na toruńskich torach zawarczą silniki motocykli i bardzo szybkich aut.

Tak bogatego weekendu w wydarzenia motorowe nie było w Toruniu od dawna. Kolejne rundy mistrzostw i Pucharu Polski w supermoto, mistrzostw Polski w rallycrossie, mistrzostw Litwy w rallycrossie, a także Oponeo Folkrace Cup i pucharu buggy. Do tego prawdopodobnie dojdą także niezwykle widowiskowe pokazy driftingu i motocyklowego stuntu. Co więcej, wszystkie te wydarzenia odbędą się na dwóch położonych tuż obok siebie torach w sąsiedztwie Motoareny. Wśród publiczności obu imprez nie zabraknie gwiazd innych dyscyplin sportów motorowych.

W sobotę na obiekcie Awix Racing Arena, który na co dzień służy kartingowcom, rywalizować będą fachowcy od supermoto, czyli jednej z najbardziej emocjonujących dyscyplin motorowych.

- Toruń kocha żużel, dlatego mamy nadzieję, że z czasem polubi także tą formę wyścigów motocyklowych – podkreśla Marcin Kuźmiński ze stowarzyszenia Awix Racing Arena. – W supermoto także nie brakuje efektownej walki na dystansie, często praktycznie łokieć w łokieć, jak również widowiskowo pokonywanych zakrętów, niejednokrotnie przejeżdżanych z uślizgiem tylnego koła. Zawodnicy ścigają się głównie po asfalcie, ale w trakcie każdego okrążenia mają do pokonania także sekcję terenową.

Także w sobotę, na położonym tuż obok torze przy ul. Bielańskiej, rozpoczną się dwudniowe zmagania w ramach krajowego czempionatu w rallycrossie. W Toruniu przy okazji odbędzie się także runda... mistrzostw Litwy w tej niezwykle efektownej dyscyplinie sportu samochodowego. Grupa doświadczonych kierowców w autach, których moce osiągają nawet do 600 koni mechanicznych, a przyspieszenia do „setki” oscylują nierzadko poniżej trzech sekund, z całą pewnością dostarczy kibicom nie lada emocji.

W niedzielę do wyczynowego rallycrossu dołączą jego tańsze i bardziej powszechne odmiany. Na torze przy Bielańskiej już po raz piąty w tym roku zagoszczą uczestnicy cyklu Oponeo Folkrace Cup. Zmagania te odbywają się pod patronatem prezydenta Torunia. Do rywalizacji tego samego dnia przystąpią także kierowcy ścigający się w Szayo Cup, czyli wyścigach pojazdów typu buggy, czyli aut praktycznie pozbawionych nadwozia.

Sobotnie wyścigi supermoto na torze przy ul. Pera Jonssona rozpoczną się o godz. 12.45. Przedpołudniem zawodnicy wezmą udział w sesjach treningowych i kwalifikacyjnych. Podobny harmonogram na oba dni mają kierowcy ścigający się w rallycrossie. W niedzielę wyścigi RC przeplatane będą z zmaganiami w folkrace i Szayo Cup.

Fot. Tomasz Bartkowiak (Nadesłane)

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.