Oceń ten artykuł
(2 głosów)
wtorek, 07 lipiec 2015 09:12

Kilka tysięcy Citroenów 2CV zjedzie to Torunia

Od 28 lipca do 2 sierpnia potrwa jedna z największych imprez zlotowych w Polsce. Organizatorzy szacują przyjazd kilku tysięcy samochodów.  W Toruniu odbędzie się światowy zlot Citroena 2CV.

Impreza odbywa się cyklicznie, raz na dwa lata i przyciąga tłumy sympatyków „kaczek” z całego świata. - Jest to impreza na którą przyjeżdżają fani kultowego samochodu, stąd także wielka skala wydarzenia, bo jest to jedna z największych na świecie imprez cyklicznych tego typu. W 2009 roku podczas zlotu w czeskim Moście miasteczko zlotowe na miejscowym hipodromie zajęło powierzchnię aż 76 hektarów! Uczestnicy na miejscu wypili przeszło 32 tysiące litrów piwa, 11 740 litrów wody mineralnej i 860 litrów wina.

Polska kontra Słowenia
O możliwość organizacji międzynarodowego zlotu Toruń starał się po raz trzeci. Tym razem o prawo do organizacji imprezy walczyliśmy ze Słowenią.  Jest to impreza na którą ściągają ludzie z najdalszych zakątków świata- także Stanów Zjednoczonych, Japonii, czy Kenii. Podczas tegorocznego zlotu, który odbył się we Francji stanęliśmy w szranki ze Słowenią, która również chciała w 2015 roku organizować to wydarzenie u siebie, po kilku dniach prezentacji naszego kraju okazało się że polską wódką, chlebem ze smalcem i ogórkami małosolnymi zjednaliśmy sobie sympatie uczestników i ostatecznie mogliśmy przywieść do Torunia dobrą wiadomość, że to właśnie w naszym mieście za cztery lata odbędzie się 21. Światowy Zlot Przyjaciół 2CV- podkreślają przedstawiciele toruńskiego Automobilklubu.

Legenda 2CV
Dlaczego Citroeny 2CV uważane są za tak wyjątkowe i gromadzą wokół siebie tylu sympatyków? Podobnon na zlocie na którym zjeżdża tyle tysięcy aut, nie znajdziemy dwóch takich samych 2CV- zaznacza Jan Balcerak, prezes Automobilklubu Toruńskiego. - Jest to bardzo wdzięczny klasyk, którego widok na drodze po prostu cieszy. Popularnie 2CV nazywa się „kaczkami” może dlatego, że podczas jazdy bujajają się z jednej strony na drugą i trochę przypominają je wyglądem. W naszym mieście mamy kilkanaście takich okazów, a kilkadziesiąt w regionie.  
21. Światowy Zlot Przyjaciół Citroena 2CV potrwa prawie tydzień.

Żaneta Lipińska-Patalon?

Media

{youtube}https://www.youtube.com/watch?t=51&v=3bFduULD6NE{/youtube}

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.