Oceń ten artykuł
(1 Głos)
"Zielony listek" w 2016 roku fot. Kinga Busz
poniedziałek, 11 marzec 2013 17:27

"Zielony listek" w 2016 roku

Zielony listek jeszcze musi dojrzeć. W związku z opóźnieniem w pracach nad Centralną Ewidencją Kierowców, ustawodawca zdecydował się na odroczenie wejścia w życie kilku istotnych przepisów.

Jazda samochodem oklejonym tzw. "zielonym listkiem" przez pierwsze 8 miesięcy jazdy po zdanym prawo jeździe, czyli tzw. okres próbny została przeniesiona na 2016 r.

Od stycznia 2016 roku zielone listki powrócą, tak powrócą gdyż kiedyś "świeży” kierowca był zobligowany do przyklejania naklejek z zielonymi listkami.
Podpisana już ustawa o kierujących pojazdami wprowadza nowe zasady, według których każdy młody kierowca będzie musiał oznakować przednią oraz tylną szybę pojazdu naklejką z zielonym listkiem.
Przepis brzmi tak: "Przez okres ośmiu miesięcy od momentu otrzymania dokumentu, jakim jest prawo jazdy, czyli na początku tak zwanego okresu próbnego, młody kierowca jest zobowiązany do oznakowania pojazdu naklejkami z zielonymi listkami na przedniej oraz na tylnej szybie pojazdu."

Kurs dokształcający dla młodych

Po zdanym "prawku" między 4 i 8 miesiącem trzeba będzie odbyć kurs dokształcający z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz zaliczyć kurs praktyczny szkolenia w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym

Kurs reedukacyjny w celu nauczki

Kolejny przepis dotyczy osób, które w okresie próbnym popełnią dwa wykroczenia drogowe. W takiej sytuacji kierowca jest zobowiązany uczestniczyć w kursie reedukacyjnym.

Nie anulujesz już punktów w WORD

Kolejną dość niekomfortową zmianą będzie rezygnacja ustawodawcy z zasad redukcji punktów karnych jak to odbywało się dotychczas i wiele osób z tego przepisu korzystało. Od 2016 r. już takiej możliwości nie będzie.

Kinga Busz

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.