Oceń ten artykuł
(2 głosów)
środa, 02 październik 2013 14:13

Bezpiecznie jesienią i przezornie przed zimą

Rozmowa z

Sebastianem Wesołowskim 
Instruktorem techniki jazdy


Jesień to dla kierowcy trudny okres. O czym nie możemy zapominać wsiadając za kółko? 
- Pory roku, a dokładniej towarzyszące im warunki atmosferyczne mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo na drogach. W okresie jesienno – zimowym trudności w poruszaniu się autem wzrastają  przynajmniej dwukrotnie- i to nie tylko z powodu śliskiej nawierzchni dróg czy gorszej widoczności. Nie można zapomnieć o tym, że koncentracja i refleks zarówno kierowców, jak i innych użytkowników dróg także ulegają osłabieniu. Warto więc pamiętać , że jesienią liczy się nie tylko odpowiednie przygotowanie samochodu, ale i uświadomienie sobie podstawowych trudności i związanych z nimi zmian w sposobie prowadzenia samochodu.

Ważne jest oczywiście należyte przygotowanie samochodu do jesienno- zimowej eksploatacji. 
-Podstawowym elementem decydującym o bezpieczeństwie jazdy są opony. Komplet zimowego ogumienia  o odpowiedniej wysokości bieżnika powinien być podstawowym nabytkiem o tej porze roku. Nowe  opony zimowe mogą nam jeszcze służyć przez kilka sezonów . Natomiast słuchanie opowiadań „wytrawnych” kierowców o oponach całosezonowych , doskonałych na lato i zimę jest niestety oszukiwaniem naiwnych. Takich opon najzwyczajniej nie ma !

Sama wymiana opon to nie wszystko…
- Zimą częściej niż zwykle powinniśmy kontrolować ciśnienie powietrza w oponach. Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia niekontrolowanego poślizgu musimy zadbać o sprawność układu hamulcowego tak , aby każde koło hamowało z równą siłą ( dotyczy to również samochodów wyposażonych w system ABS i inne systemy kontroli trakcji ) 

Często przyczyną wpadnięcia samochodu w poślizg są uszkodzone amortyzatory. Na nierównościach drogi koła tracą przyczepność , z kolei system ABS jest nieskuteczny a to wydłuża drogę hamowania.

Warto również sprawdzić płyny, czy akumulator. Niby wszyscy to wiemy, a często zapominamy…
-Musimy pamiętać o konieczności sprawdzenia jakości płynu hamulcowego , a w razie potrzeby wymiany. Ten sam zabieg dotyczy płynu chłodniczego . Odrębną sprawą pozostaje akumulator. Współczesne auta zawierają sporo układów elektrycznych i elektronicznych, jak choćby centralne zamki , auto alarm i inne tego typu udogodnienia. Akumulator z czasem ulega wyczerpaniu. Nie zaszkodzi zajechać do specjalistycznego warsztatu gdzie fachowcy zmierzą prąd ładowania, sprawdzą jakość oraz uzupełnią poziom elektrolitu oraz określą  żywotność baterii. 

Zimą nie powinniśmy żałować pieniędzy na dobrej jakości płyn do spryskiwaczy a pióra wycieraczek wymienić na nowe jeżeli stwierdzimy że słabo zbierają wodę .

Pamiętajmy że zimą  by dbać o nadwozie i lakier naszego samochodu należy  często  korzystać  z myjni samochodowej  i myć samochód z jednoczesnym woskowaniem. Szczególnie w tym okresie drogi posypywane są różnymi chemikaliami ! Pamiętajmy o zamkach i uszczelkach drzwi bo w czasie mrozów może nas spotkać przykra niespodzianka i nie dostaniemy się do własnego samochodu, dlatego korzystajmy tylko z myjni gdzie zadbają o to by tych niespodzianek nie było.  

Pogoda, którą mamy też za oknem jest chyba najbardziej zdradliwa?
- Zmienne warunki pogodowe i „ niespodzianki na drodze są największymi zmorami kierowców jeżdżących jesienią i zimą. Mokre liście opadające z drzew mogą być równie niebezpieczne, jak oblodzenia. Pozornie sucha nawierzchnia może być pokryta niewidoczną warstewką lodu, a świeży śnieg na jezdni może pod sobą kryć warstwę lodu . Szczególną ostrożność musimy wykazać  podczas przejeżdżania przez miejsca zacienione, mosty, wiadukty i estakady , w pobliżu zbiorników wodnych. Wszędzie tam , nawet w słoneczny ale mroźny dzień może pozostawać warstwa lodu na jezdni. Podobna niespodzianka  może czekać na kierowców na szczytach wzniesień oraz obniżeniach. Tam również lód na jezdni może się utrzymywać nawet przez cały dzień. Tragiczną specyfiką polskich dróg są koleiny, które szczególnie jesienią i zimą dają się kierowcom mocno we znaki.    

Jak zatem zwiększyć nas komfort za kierownicą w jesienne i zimowe dni?
-Jesienią i zimą kierowca powinien sobie stworzyć najbardziej komfortowe warunki prowadzenia samochodu.
O ile to możliwe , warto zdjąć ciepłe okrycie , szalik, rękawiczki ,czapkę ,czy kapelusz , aby mieć pewną swobodę ruchów . Kierownicę trzymamy zawsze oburącz . Musimy się liczyć z tym , że w każdej chwili sytuacja na drodze nas zaskoczy i będziemy musieli wykonać szybki manewr . Wtedy zostaniemy postawieni przed najtrudniejszą próbą – wyjścia z opresji na drodze.                
Jak jeździć bezpiecznie ?

Przede wszystkim musimy się przyzwyczaić do jeżdżenia wolniejszego i ostrożniejszego. Droga hamowania , nawet auta z oponami zimowymi, znacznie się wydłuża. Z uwagi na niebezpieczeństwo doprowadzenia samochodu do poślizgu, musimy wyjątkowo delikatnie i płynnie zmieniać biegi, hamować , skręcać ,czy ruszać z miejsca. Każde szarpnięcie, gwałtowne zdjęcie nogi z gazu , nieodpowiednie hamowanie czy redukcja biegów mogą doprowadzić do utraty panowania nad samochodem. 


Sebastian Wesołowski, jest instruktorem techniki jazdy w Szkołe Jazdy Rajder

Rozm. Żaneta Lipińska-Patalon

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.