Oceń ten artykuł
(0 głosów)
wtorek, 26 październik 2021 06:28

Jak przechowywać opony samochodowe? Porady + praktyczne produkty

Przechowywanie opon samochodowych może sprawiać sporo trudności. O czym warto pamiętać, by zabezpieczyć je na czas magazynowania?

Opony samochodowe wykonane są z mieszanek gumowych, które w nieodpowiednich warunkach mogą być podatne na szybkie zniszczenie. Dotyczy to nie tylko użytkowania ich podczas jazdy samochodem, lecz także ich przechowywania. Sprawdź, jak zabezpieczyć opony do magazynowania, jak przechowywać opony z felgami i bez nich i jak dobrać najlepsze worki na opony samochodowe!

Jak chronić opony przed zniszczeniem?

Nieprawidłowo przechowywane opony są narażone na szybsze zniszczenie, dlatego wtedy, gdy nie będą one odpowiednio magazynowe, wtedy mogą nie nadawać się już do użytku.

Opony są podatne przede wszystkim na wilgoć oraz na niskie i wysokie temperatury, na przykład wtedy, gdy ustawione są na dworze lub w pobliżu grzejnika. Mogą uszkodzić je także smary czy olej. Ponadto problemem są odkształcenia na oponach, które mogą pojawiać się wtedy, gdy będą one nieodpowiednio ułożone.

Aby zabezpieczyć opony samochodowe przed zniszczeniem, należy zatem pamiętać o tym, aby zastosować odpowiednie worki na opony zapewniające ochronę przed czynnikami zewnętrznymi, a także właściwie je rozmieścić.

Jak przygotować opony do przechowywania?

Zanim opony zostaną zmagazynowane, należy odpowiednio je przygotować. W tym celu trzeba je umyć, aby usunąć z nich zabrudzenia, które mogą przyczyniać się do ich niszczenia.

Trzeba też pamiętać o tym, że opony muszą być suche, zanim zostaną umieszczone w workach.

W jakim miejscu przechowywać opony?

Aby opony były dobrze zabezpieczone przed czynnikami, które mogą doprowadzić do ich uszkodzenia, należy też pamiętać o wybraniu la nich odpowiedniego miejsca do składowania.

Najczęściej opony przechowywane są w garażu, ale można także umieścić je w innych miejscach, na przykład w pomieszczeniu gospodarczy czy w piwnicy. Należy przy tym pamiętać o kilku niezbędnych warunkach, jakie należy spełnić, by opony były chronione przed uszkodzeniem.

Miejsce do przechowywania opon powinno być:

  • umieszczone z daleka od źródeł ciepła, na przykład grzejników
  • wolne od zanieczyszczeń, na przykład smarów, olejów czy rozpuszczalników
  • chronione przez pojawianiem się wilgoci, śniegu
  • zabezpieczone przed gryzoniami

Aby zabezpieczyć opony, można zastosować odpowiednie worki na opony, które będą mogły chronić je przed wpływem czynników zewnętrznych.

Jak składować opony z felgami i bez?

Sposób magazynowania opon jest zależny od tego, czy są one wyposażone w felgi, czy też ich nie mają. Jakich zasad należy wtedy przestrzegać?

Jeżeli opony nie są wyposażone w felgi, w takim przypadku zaleca się umieszczać je na stosie, przy czym opona na spodzie powinna być umieszczona na podwyższeniu, aby nie stykać się bezpośrednio z podłożem. Można także trzymać je jedna obok drugiej. W każdym z tych przypadków trzeba pamiętać o tym, by opony przekładać i zmieniać ich pozycję, aby nie doprowadzić do ich odkształcenia.

Gdy opony wyposażone są w felgi, wtedy można przechowywać je na specjalnych stojakach na opony, które chronią je przed kontaktem z podłożem. Także mogą być one podwieszane na hakach. Jeżeli nie ma się tych akcesoriów, wtedy opony mogą być umieszczone na tekturze albo na paletach drewnianych.

Jakie worki do przechowywania opon wybrać?

Aby odpowiednio zabezpieczyć opony, warto wybrać do nich specjalne worki. Czym powinny charakteryzować się dobre worki na opony samochodowe?

Przede wszystkim nie warto stosować zwykłych worków na śmieci, ponieważ nie są one wystarczająco odporne na uszkodzenia oraz często nie pasują do wymiarów opon.

Najlepiej zdecydować się na worki na opony przeznaczone specjalnie do tego typu produktów. Takie worki można kupować w firmach produkujących opakowania foliowe oraz w sklepach z ogumieniem, produktami motoryzacyjnymi.

Dobre worki na opony wyróżniają się zastosowaniem wysokiej klasy folii, która cechuje się podwyższoną odpornością na rozerwania, a także mają odpowiednie wymiary. Najczęściej używane są worki o wymiarach 100 x 110 cm, które pozwalają na umieszczenie w nich dwóch opon do samochodu osobowego.

Artykuł sponsorowany

 

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.