Oceń ten artykuł
(0 głosów)
czwartek, 21 październik 2021 09:13

Dlaczego kobiety nie płacą mniej za OC niż mężczyźni, mimo że powodują mniej wypadków?

Wysokość składki na ubezpieczenie OC jest ustalana na podstawie wielu różnych czynników. Ubezpieczyciele uważnie analizują statystyki wypadków, dlatego w niektórych miastach obowiązkowa polisa jest znacznie droższa. Dlaczego zatem kobiety nie otrzymują korzystniejszych ofert OC od mężczyzn, skoro ze statystyk wynika, że przyczyniają się do mniejszej ilości negatywnych zdarzeń drogowych? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.

Płeć nie ma wpływu na wysokość OC

W 2011 roku Europejski Trybunał Sprawiedliwości zakazał uwzględniania płci przy ustalaniu wysokości składki OC. O tym, że przepis ten jest respektowany, świadczy wyliczenie, który można przeprowadzić samodzielnie na stronie kalkulator-oc-ac.auto.pl. Jeżeli wpiszesz te same dane np. dla kierowcy z Olsztyna w wieku 29 lat, właściciela 5-letniego Citroena C3, posiadającego prawo jazdy od 10 lat, to nie będzie miało znaczenia, czy ma na imię Tomasz, Katarzyna, Marcin, czy Agnieszka. Płeć nie może być czynnikiem wpływającym na wysokość składki, bo zabrania tego prawo. A skoro tak, warto wiedzieć, co ma znaczenie dla ubezpieczycieli przy ustalaniu kosztów OC.

Jakie czynniki uwzględniają ubezpieczyciele?

Towarzystwa ubezpieczeniowe chcą wiedzieć o właścicielach pojazdów naprawdę sporo. Im więcej danych, tym precyzyjniej szacują ryzyko, czy wybrana osoba będzie sprawcą wypadku lub kolizji, a co za tym idzie, będzie trzeba pokryć za nią szkodę.

Dla ubezpieczycieli nie ma znaczenia płeć, ale biorą pod uwagę takie dane jak:

 • wiek klienta,

 • historia ubezpieczeniowa,

 • wysokość zniżek za bezszkodową jazdę,

 • doświadczenie w roli kierowcy,

 • stan cywilny, liczba dzieci,

 • miejsce zamieszkania.

Do tego dochodzą szczegółowe dane dotyczące pojazdu, czyli:

 • producent,

 • model,

 • rocznik,

 • wariant wyposażeniowy,

 • pojemność i moc silnika,

 • aktualny przebieg.

Te wszystkie dane są uwzględniane w specjalnych algorytmach, które ustalają indywidualnie wysokość OC dla konkretnego klienta. A że jest ono obowiązkowe, niektórzy kierowcy – zarówno kobiety jak i mężczyźni – muszą być przygotowani na koszty. Dotyczy to przede wszystkim posiadaczy potencjalnie niebezpiecznych aut z dużymi silnikami oraz młodych kierowców bez doświadczenia. Ubezpieczyciele dysponują wglądem do statystyk, dzięki którym wiedzą, gdzie i z czyjej winy najczęściej dochodzi do kolizji i wypadków.

OC – możesz płacić mniej

Skoro na wysokość OC nie wpływa płeć, ale już wiek czy miejsce zamieszkania mają istotne znaczenie, wydaje się, że masz niewielkie pole manewru. Przecież nie zmienisz swojej metryki ani nie wyprowadzisz się do „bezpieczniejszego” miasta tylko przez wgląd na ceny ubezpieczeń drogowych. Co zatem zrobić?

To proste. Zacznij porównywać oferty dostępne na rynku. Ubezpieczyciele konkurują jedynie ceną – zakres ubezpieczenia OC jest zawsze ten sam. Liczy się zatem nie to, u kogo się ubezpieczysz, ale to, czy wybierasz opłacalną finansową ofertę i trzymasz się terminów. Skoro już o tym mowa, przeczytaj o konsekwencjach płatności OC po terminie w artykule na stronie https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/oplata-oc-po-terminie/.

Wróćmy do kwestii tańszego OC. Porównuj u agenta ubezpieczeniowego lub samodzielnie, z wykorzystaniem wspomnianego wyżej kalkulatora polis online. Bezpiecznie i przepisowo poruszaj się po drogach, a po kilku latach zgromadzisz nawet do 60% zniżek za bezszkodową jazdę. Dzięki Twoim decyzjom OC może być tańsze nawet o kilkaset zł!

Artykuł sponsorowany

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.