Oceń ten artykuł
(0 głosów)
wtorek, 04 październik 2022 12:01

Dlaczego opony hałasują?

Hałas generowany przez opony jest kwestią pomijaną przez wielu kierowców. Ma jednak duże znaczenie, jeśli chcemy podróżować komfortowo i przyjemnie. Dlaczego ogumienie hałasuje? Jak sprawdzić, które opony są ciche? W artykule znajdziesz najważniejsze informacje o głośności opon!

Skąd bierze się hałas opony?

Hałas opony to w pełni naturalne zjawisko, na który wpływają dwa czynniki – rodzaj nawierzchni oraz konstrukcja samego ogumienia. Jest on spowodowany głównie kontaktem opony z nawierzchnią, który wytwarza wibracje oraz tarcie. Na przykład opony zimowej, która ma tendencje do głośnej pracy w wielu przypadkach. To właśnie one sprawiają, że słyszymy hałas podczas jazdy. Omówmy to bardziej szczegółowo.

Jakie są główne źródła hałasu w oponach?

  • Toczenie opon – powoduje naprzemienne uderzenia i odrywanie się od nawierzchni bloków bieżnika. Te uderzenia z kolei powodują wibracje w konstrukcji wewnętrznej oraz klockach, które są dynamicznie ściskane i rozprężane. Efektem jest dźwięk, który znamy jako charakterystyczne dudnienie lub huczenie.

  • Przepływ powietrza – przepływając kanałami pomiędzy klockami bieżnika, tworzy zawirowania w miejscach ich łączenia. Mogą one również wystąpić w prześwicie pomiędzy nadkolem a oponą. Gdy powietrze opuszcza opony z tyłu również tworzą się drgania, które generują hałas.

  • Rozmiar i ciśnienie opony – szerokie ogumienie o dużym rozmiarze i niskim profilu generuje zazwyczaj wyższy poziom hałasu ze względu na swój rozmiar. Do huczenia w trakcie jazdy przyczynia się też zbyt wysokie ciśnienie. Wniosek: w obu przypadkach warto stosować się do zaleceń producenta pojazdu.

Gdzie sprawdzić głośność opony?

Głośność opony sprawdzimy w prosty sposób na jej etykiecie. Producenci mają obowiązek umieścić na niej kluczowe informacje na temat danego modelu ogumienia, takie jak droga hamowania, poziom hałasu oraz zużycie paliwa. W przypadku hałasu, jest to symbol głośnika z trzema falami oraz wartością w decybelach.

Oznaczenie w decybelach jest dość jasne. Wskazuje nam poziom hałasu generowanego przez opony – jak wiadomo, im mniej tym lepiej! Z kolei liczba fal jest nieco bardziej skomplikowana. Jedna fala oznacza, że głośność opony jest niższa o co najmniej 3 decybele od wartości granicznej w unijnych normach. Z kolei trzy fale mówią nam, że ogumienie mieści się w wartości granicznej – czyli może być zwyczajnie głośne.

Jak wybrać ciche opony?

To, czy opony są ciche zależy od wielu czynników, w tym rodzaju pojazdu, rozmiaru oraz subiektywnych odczuć każdego kierowcy. Weźmy pod uwagę prosty przykład: czy opony o poziomie hałasu 71 dB są ciche? Jeśli są one w dużym rozmiarze, dedykowanym do aut sportowych – jest to świetny wynik! Z kolei jeśli jest to rozmiar do małego auta klasy miejskiej, może się okazać, że znajdziemy wiele propozycji o niższej głośności.

Do ważnych kryteriów wyboru należy tu rzeźba bieżnika i sezonowość opon. Opony kierunkowe zazwyczaj generują wyższy poziom hałasu. Asymetryczna i symetryczna rzeźba cechuje się najczęściej cichą pracą, choć w tym ostatnim przypadku oferuje nieco gorsze właściwości jezdne. Pamiętajmy też, że opony zimowe oraz wzmocnione (XL) mogą generować nieco wyższy hałas.

Zwróćmy też uwagę na indeks nośności opon. Chcąc dobrać ciche ogumienie, zdecydowanie warto zdecydować się na indeks zalecany przez producenta pojazdu. Wyższa nośność opon zwiększy hałas podczas jazdy.

Artykuł sponsorowany

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.