Oceń ten artykuł
(1 Głos)
czwartek, 30 maj 2024 08:24

Główne aktualizacje w modelach Hondy z rodziny CRF na rok 2025 i jej nowi członkowie

 informacja prasowa

  • Znaczące ulepszenia modeli CRF450R, CRF250R mające na celu poprawę stabilności i kontroli w zakrętach
  • Nowa aluminiowa rama z nowymi górnymi i dolnymi jarzmami
  • Całkowicie nowe przednie zawieszenie Showa o średnicy 49 mm zapewniające wyjątkowo płynny skok widelca; zmodyfikowany tylny amortyzator
  • Zmiany w jednostce napędowej: zwiększone moc, moment obrotowy i przyspieszenie
  • Całkowicie nowe, lekkie osłony
  • CRF250R dziedziczy kontrolę momentu obrotowego Hondy z CRF450R
  • CRF250RWE i CRF450RWE będą po raz pierwszy dostępne w Europie
  • Rodzina CRF z roku modelowego 2025 teraz z nową, atrakcyjną grafiką


Kluczowe modele Hondy z utytułowanej rodziny CRF, czyli CRF450R i CRF250R, od 25 lat otrzymują aktualizacje mające na celu skrócenie czasów okrążeń na wszystkich poziomach zawodów.

Modele 2025 otrzymały aż w 70% zmienioną aluminiową ramę o zmodyfikowanej konstrukcji. Przeprojektowana przednia rura dolna i elementy poprawiające sztywność w połączeniu z nowymi płytkami obrotowymi i górnym mocowaniem amortyzatora zapewniają 8-procentowy wzrost sztywności konstrukcji podczas pokonywania zakrętów i 5-procentowy wzrost sztywności bocznej.

Rama posiada również nowe punkty mocowania ramy pomocniczej, górne i dolne jarzma oraz zacisk osi przedniego koła. Całkowicie nowy przedni widelec Showa 49 mm został dopracowany w celu zwiększenia kontroli kierowcy na każdym etapie – od początku do końca skoku. W połączeniu z nowym tylnym amortyzatorem Showa i przełożeniem zawieszenia Pro-link, zapewnia to najwyższą wydajność na torze, nawet na najtrudniejszych nawierzchniach.

Czarne aluminiowe felgi DID w modelu na rok 2025 są teraz wyposażone w całkowicie nowy dwutłoczkowy zacisk hamulca przedniego, opracowany na podstawie doświadczeń wyścigowych HRC. Zastosowano w nim nowe tłoki i rowki na uszczelki tłoków, aby zapewnić znaczną poprawę skuteczności hamowania w wysokich temperaturach.

Silniki modeli na rok 2025 korzystają z nowych ustawień wtrysku, przeprojektowanego wału korbowego i szeroko zakrojonych zmian zarówno w drogach dolotowych, jak i wydechowych. Wał korbowy charakteryzuje się zwiększoną sztywnością wokół czopa korbowego i poprawionym momentem bezwładności, co pozwala na szybsze wkręcanie się na obroty. Poprawiono przepływu powietrza - jest ono teraz zasysane do silnika bardziej bezpośrednią drogą przez wlot, airbox i kanały dolotowe. Dzięki temu zmniejszono opór powietrza, poprawiono kontrolę nad przepustnicą i zwiększono przyspieszenie. Układ wydechowy, który obejmuje nowy, solidniejszy tłumik, wykorzystuje nowe wydłużone rury wydechowe na początku wydechu, a także prostszą i gładszą ścieżkę wylotową, co poprawia zarówno moc wyjściową, jak i przyspieszenie w średnim i wysokim zakresie obrotów. CRF250R na rok 2025 – wzorem większego brata – zyskuje funkcję kontroli momentu obrotowego Honda Selectable Torque Control, oferującą 3 tryby jazdy i ustawienie „wyłączone”.

Modele CRF450R i CRF250R na rok 2025 otrzymały zmodyfikowane, lekkie osłony, w tym osłony boczne ozdobione nową grafiką rodziny CRF, która teraz obejmuje skrzydło Hondy, wyraźnie widoczne na przednim błotniku.

Europejska oferta Hondy CRF po raz pierwszy zostanie rozszerzona o modele CRF250RWE i CRF450RWE. Podobnie do pozostałych członków rodziny CRF na rok 2025, opracowano je w Kumamoto w Japonii, gdzie – dzięki modyfikacjom i unikalnym ustawieniom – zwiększono ich wydajność i atrakcyjność.

Modele CRF250RWE i CRF450RWE są wyposażone w ręcznie wykańczane porty dolotowe/wydechowe, wydajny tłumik Yoshimura i filtr powietrza TwinAir. Poprawiono tu zarządzanie przepływem powietrza i czasy zapłonu oraz zastosowano unikalne ustawienia trybu rozruchu, a także efektowne, czerwone, metaliczne wykończenie osłony głowicy silnika. W podwoziu, ulepszone widelce mają powłokę w specjalnym ciemnym kolorze Kashima na rurze zewnętrznej i tytanową powłokę na rurze ślizgowej i tylnym amortyzatorze. Ponadto, znalazły się tu: czarne górne i dolne mostki, złoty łańcuch DID DM2, chwyty kierownicy Renthal, siodełko Throttle Jockey, czarne felgi DID-LTX, czarna anodowana oś przednia uchwytu oraz zaktualizowana grafika i grawerowanie laserowe na felgach i kołpakach zawieszenia.

CRF250RWE jest również wyposażony w nowe sprzęgło hydrauliczne i układ sprzęgła hydraulicznego ze zmienionym siłownikiem, który zmniejsza siłę uciągu dźwigni sprzęgła o 16% w porównaniu z układem sterowanym linką. Zwiększono również płynność pracy sprzęgła, zwłaszcza w miarę wzrostu jego temperatury.

CRF450RWE jest wyposażony w wykonany na zamówienie kosz sprzęgła Hinson z nowymi amortyzatorami sprzęgła i osłoną, które zwiększają odporność na zużycie i wydajność.

Mniejsi członkowie rodziny CRF na rok 2025 — CRF125F, CRF110F i CRF50F — podążają za przykładem swojego większego rodzeństwa i oferują zupełnie nową grafikę rodziny CRF.

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.