Oceń ten artykuł
(1 Głos)
czwartek, 02 styczeń 2020 09:13

Opony zimowe – podstawowe informacje

Choć w naszym kraju wciąż nie ma obowiązku prawnego okresowej zmiany ogumienia w zależności od pory roku, zdecydowana większość polskich kierowców wymienia opony na zimowe wraz z pojawieniem się pierwszych przymrozków lub opadów śniegu. Czy to słuszne podejście? Zdania, jak w większości kwestii, dotyczących motoryzacji – są podzielone.

Rozwój technologiczny dotyczy w równym stopniu produkcji opon, jak i innych dziedzin współczesnego życia. Otrzymujemy więc co jakiś czas nowe mieszanki gumowe, z których wytwarza się coraz lepsze rozwiązania. Ostatnimi laty daje się dostrzec coraz bardziej znacząca tendencja (choć dotycząca mniejszości posiadaczy aut), polegająca na wyborze opon typu „all weather” – czyli całorocznych.

Opony zimowe czy całoroczne?

W Polsce od czasu do czasu powraca z nową siłą dyskusja na temat, czy zmiana opon na zimowe w chłodniejsze miesiące roku powinna być wymagana przez przepisy, normujące ruch drogowy. Zwolennicy ogumienia całorocznego wskazują na fakt, że od kilku ładnych lat nie było w Polsce ostrej, śnieżnej zimy. Jest to poniekąd prawda. Jednak – wiele państw europejskich wprowadziło już u siebie zapis, tworzący wymóg zmiany opon przy temperaturze niższej niż 7 stopni Celsjusza,  która utrzymuje się co najmniej przez kilka dni.

Zwolennicy ogumienia zimowego

Ci, którzy stoją zdecydowanie po stronie regularnych wymian opon na zimowe (bardzo często są to opony zimowe w rozmiarze 205/55 R16) twierdzą, że ogumienie tego rodzaju w dużym stopniu poprawia bezpieczeństwo oraz komfort jazdy. W odpowiedzi na rosnącą popularność ogumienia całorocznego – można usłyszeć, że kompromis między oponami letnimi oraz zimowymi jest praktycznie niemożliwy do osiągnięcia. Opony całoroczne w odbiorze bardziej konserwatywnych kierowców nie są ani optymalne na lato, ani też do końca odpowiednie na zimowe warunki.

Rola opon w trakcie jazdy

Opony, pomyślane jako istotny element, składający się na właściwości jezdne konkretnego modelu auta, pełnią wiele istotnych ról w trakcie jazdy. Ich zasadniczym zadaniem jest przenoszenie napędu z silnika. Sposób, w jaki są obecnie projektowane, jest najczęściej uzależniony od rodzaju podłoża, które dany producent bierze pod uwagę. Powiedzmy wyraźnie – satysfakcjonujący większość właścicieli samochodów kompromis – jak do tej pory nie powstał, mimo ciągłych i usilnych starań koncernów, zajmujących się wytwarzaniem różnych typów ogumienia.

Czemu opony zimowe są „zimowe”?

Na czym polega specyfika opon zimowych? Różnią się od letnich właściwie pod każdym istotnym względem. Przede wszystkim inna jest mieszanka, wykorzystywana do ich wytwarzania – skomponowana na ogół tak, by guma nie twardniała w niskiej temperaturze. Drugą ważną różnicą jest inna (dużo bardziej agresywna) rzeźba bieżnika, tak by koło bardziej skutecznie wgryzało się w podłoże. Kolejnym ważnym czynnikiem, który wyznacza standardowo jakość opony zimowej jest przyczepność oraz długość drogi hamowania na lodzie lub śniegu.

Choć nie trudno się zgodzić z podstawowym argumentem tych, którzy stosują opony całoroczne,mianowicie fakt, że mamy do czynienia z postępującymi zmianami klimatycznymi, warto jednak mieć w zapasie zimowy komplet ogumienia. Nasza aura lubi zaskakiwać. Nie mamy nigdy pewności, czy nie nastąpi nagłe i mocne załamanie pogody, nawet jeżeli mamy stosunkowo łagodną zimę danego roku. Dlatego bądźmy po prostu przezorni. Taka ostrożność to niewielki wysiłek, który może mieć kolosalne znaczenie dla naszego bezpieczeństwa podczas podróży samochodowych.

artykuł sponsorowany

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.