Oceń ten artykuł
(0 głosów)
poniedziałek, 14 maj 2018 18:07

Katanka wraca do startów! Debiut w nowej dysycplinie już w sobotę.

Znana doskonale wszystkim fanom wyścigów motocyklowych, zawodniczka oraz trenerka. Już w sobotę 19 maja zobaczymy ją na linii startowej podczas Pucharu Polski Pit Bike SM

Rozmawiamy z
Moniką "Katanką" Jaworską

Dla wielu osób w naszym kraju jesteś wyścigową ikoną w wersji “ladies”. Brakuje Ci startów?


-Dziękuję za miłe słowa! Brakuje mi startów i to bardzo, nie jestem w stanie stwierdzić jednoznacznie czego najbardziej. Bo brakuje spotkań z ludźmi z tego okręgu, całego klimatu związanego z wyjazdami, bo i samego wyścigu, adrenaliny, rywalizacji. Musiałam zrezygnować głównie przez kwestie finansowe.

Niestety ten sport jest cały czas zbyt mało rozwinięty w Polsce, przez co ciężko jest znaleźć dobrego sponsora. Ale nie mówię "pas", jest to całe moje życie wiec łatwo się nie poddam. Nie potrafię po prostu zakończyć kariery.

Ale ja wiem coś, co pewnie wiedzą nieliczni! Już 19 maja staniesz na linii startowej! W nowej dla Ciebie dyscyplinie.
-W listopadzie zeszłego roku powstała szkółka motocyklowa o nazwie Katanka Young Team. Tworzymy zespół z kilkunastoma dzieciakami w wieku 7-14 lat. Nasi podopieczni robią ogromne postępy z każdym kolejnym treningiem, mam wrażenie że dzieci chłoną wiedzę jak gąbka. Nie mają też barier, które posiadają dorośli, wyobraźnia jeszcze nie działa u nich tak mocno aby przewidywać co złego może się stać. Po prostu jadą na 100% swoich możliwości i uważnie słuchają wszystkich uwag, aby za chwile wcielić je w praktykę. Szkolenia techniki jazdy prowadzę już kilka lat więc już mam spore doświadczenie i bardzo dobrze odnajduje się w roli trenera. Ja do całej wiedzy jaką posiadam dochodziłam sama przez lata, poprzez metodę prób i błędów oraz obserwacji, cieszę się że mogę przekazywać tą wiedzę innym ludziom, którzy mi zaufali i dla których moje nauki mają ogromne znaczenie, a przede wszystkim pomagają im w życiu codziennym podczas poruszania się na dwóch kołach. Głównym punktem na jaki naciskam na swoich szkoleniach jest bezpieczeństwo. Mam ogromną satysfakcję z tego, jak uczestnicy moich kursów kontaktują się ze mną i mówią że dzięki naszym szkoleniom uniknąć nieprzyjemnych zdarzeń na drodze.

A jak oceniasz w ogóle rozwój pit bike w Polsce. Kilka lat temu, mam wrażenie te małe motocykle były traktowane, jako coś gorszego… Dziś czołowi zawodnicy trenują na tych maszynach, młodzi stawiają pierwsze kroki, bawią się całe pokolenia.
-Jeśli chodzi o pit bike'i myślę, że przez ostatnie dwa lata zrobiło się o nich naprawdę głośno. Co bardzo mnie cieszy. Może się wydawać, że jest to tylko zabawka, ale jest to naprawdę fajny sprzęt na którym można sporo ćwiczyć. Szczególnie jeśli chodzi o stopniowe pokonywanie barier podczas złożenia się w zakręcie, prawidłowej pracy gazem czy kontrola uślizgu. Jest to świetna alternatywa na zimę dla motocyklistów, bo w coraz większej ilości zadaszonych hal kartingowych można spotkać te małe wariaty.W Hiszpanii czy we Włoszech gdzie sporty motocyklowe są naprawdę mocno rozwinięte, czołowi zawodnicy coraz częściej sięgają po pity na treningach. U nas już też zaczyna to tak działać.Jest to idealny sprzęt również do rozpoczęcia przygody z motocyklami, dlatego też taką formę przybrały nasze treningi dla dzieci.

Nie wiem czy to będzie wścibskie, czy nie, ale jesteś osobą niesłyszącą. Pewnie nie zadawałbym tego pytania, gdybym nie usłyszała go już od kilku osób. Jak radzisz sobie w komunikacji na treningach?
-Nigdy nie miałam problemu z komunikacja z ludźmi, ze względu na to, że od dziecka moja Mama uparła się żebym uczyła się mówić, a nie zamykała się tylko na język migowy. Za co jestem jej bardzo wdzięczna. Oprócz tego współpracuje z moja przyjaciółka, która bardzo pomaga mi podczas szkoleń, zarówno w kwestii komunikacji, przekazania teorii jak i podczas ćwiczeń praktycznych.

Do Bydgoszczy zabierasz swoich podopiecznych? Widzisz w nich materiał na Twoich następców?
-Tak, do Bydgoszczy wybieramy się z naszymi dzieciakami ze szkółki. Same z Madzią (moja przyjaciółką) też będziemy startować.  Niech coraz więcej kobiet pokazuje się w tym sporcie! Jeśli chodzi o dzieciaki ze szkółki, wiążemy z nimi ogromne nadzieje! Maja talent, upór, samozaparcie, a co najważniejsze chcą to robić i chcą pokazać naszą szkołę z jak najlepszej strony! Mamy nadzieję że zawojujemy trochę w tym roku w Pucharze Polski Pit Bike SM!

Rozm. Żaneta Lipińska-Patalon

Puchar Polski Pit Bike SM
1 runda
19.05.2018, godz. 12:30
Kartodrom Bydgoszcz, wstęp wolny
info: www.otopit.pl

 

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.