Oceń ten artykuł
(5 głosów)
fot. Mateusz Patalon fot. Mateusz Patalon
poniedziałek, 29 czerwiec 2015 08:08

Yamaha Majesty S 125

Kolejną alternatywą dla kierowców samochodów z prawkiem kat. B stał się skuter Majestry S. Marka Yamaha wyśmienicie dostosowała się do nowych przepisów i wprowadziła do sprzedaży nowy skuter o pojemności silnika 125 ccm.

Jest to standardowy, nowoczesny i niedrogi miejski skuter, który oferuje idealne połączenie praktyczności, wydajności i oszczędności.
Majestry zaskoczył nas swoją przestronnością. Wygodne siedzenie oraz przestrzeń w podłodze zapewnia nam naturalną i ergonomiczną pozycję. Kręgosłup nie jest obciążony i podczas jazdy możemy czuć się wypoczęci i bezpieczni.

Hamulce żyleta

Wielkim zaskoczeniem była jakość hamulców. Ten skuter hamuje! Lekkie muśniecie klamek od hamulców powoduje, że skuter stoi w miejscu. Przestroga dla mniej doświadczonych kierowców. Ekonomiczne 125cc napędzane jest 4-suwowym silnikiem, chłodzony cieczą. Silnik 125 ccm całkiem nieźle radzi sobie na zakorkowanych ulicach większych miast. A nowoczesty styl ze światłami led i kompatową budową jest jednym z najinteligentniejszych i najprostszych sposobów, aby poruszać się po mieście.

Nowe przepisy pozwalające poruszać się jednośladami kierowcom na kategorię B prawa jazdy, o pojemności do 125 ccm cieszą się coraz większą popularnością. Importerzy zostali zaskoczeni, gdyż od początku roku „małe” pojemności znikają z magazynów na bieżąco. Kierowcy zakupują swoje jednoślady i z przeprowadzonych badań wynika, że połowa z nich, którzy zakupili pojazdy tuż przed wejściem ustawy w życie wyjechała od razu na drogi publiczne. Mimo wszystko, iż nie odnotowano wzmożonej liczby wypadków jednośladów zachęcamy kierowców z prawem jazdy kat. B, aby przed wyjazdem na drogę publiczną motocyklem czy skuterem 125 odbyli przynajmniej kilka godzin szkolenia pod okiem fachowego instruktora nauki jazdy. Pamiętajmy jednoślad wymaga innej techniki i stylu jazdy niż samochód osobowy!

Nowy przepis brzmi:

Prawo jazdy kategorii B uprawnia do kierowania motocyklem o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm3, mocy nieprzekraczającej 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg pod warunkiem, że osoba posiada prawo jazdy kategorii B od co najmniej 3 lat.

Niektóre określenia w tym przepisie są oczywiste - pojemność silnika 125 cm3, moc 11 kW (dla tych, którzy liczą w koniach mechanicznych - 15 KM) i prawo jazdy kat. B co najmniej od trzech lat.


Kinga Busz

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.