Oceń ten artykuł
(6 głosów)
wtorek, 24 czerwiec 2014 11:23

Gdzie? Czym? Za ile? Wakacyjny pordnik w pigułce

Do wakacji zostało zaledwie kilka dni. Zaczynają się intensywne przygotowania do letnich wyjazdów. Według danych Instytutu Turystyki aż 49% Polaków wybiera samochód jako główny środek transportu podczas zagranicznych wojaży.

Podróż własnym samochodem daje poczucie niezależności, gdyż nie trzeba dostosowywać się do narzuconych ram czasowych i można w każdej chwili zmodyfikować ułożony wcześniej plan. Dodatkowo, jedynym dokumentem wymaganym do przekroczenia większości granic w Europie jest dowód osobisty. Wybierając się samochodem na wakacje warto jednak pamiętać, że na europejskich drogach obowiązują różne przepisy w zakresie maksymalnych prędkości, dozwolonej zawartości alkoholu we krwi oraz elementów wyposażenia samochodu, które należy mieć ze sobą.

Na przykład w Niemczech kierowcy powinni mieć w samochodzie kamizelkę odblaskową, trójkąt, apteczkę, gaśnicę oraz naklejkę klasy emisji spalin. Warto również sprawdzić ceny paliwa i opłaty drogowe. Przykładowo dowiadując się wcześniej jakie są ceny benzyny w kraju docelowym oraz w państwach, przez które będziemy przejeżdżać, można ekonomicznie tankować. Zestawienie cen paliw przygotowane przez Feu Vert pokazuje, że najwięcej zapłacimy we Włoszech, gdzie litr Pb095 kosztuje 7,38 zł, a najmniej w Czechach, gdzie kosztuje on 5,43 zł. Z kolei w Czechach trzeba liczyć się z opłatą za drogi, która wynosi około 50 zł za 10 dni. W Niemczech nie ma żadnych opłat, a we Włoszech tylko część autostrad jest płatnych. Co ważne, sprawdzając informacje należy wziąć pod uwagę nie tylko kraj docelowy, ale również państwa tranzytowe.

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.