Oceń ten artykuł
(0 głosów)
czwartek, 12 sierpień 2021 10:31

Jak wybrać najlepszy warsztat samochodowy?

Wizyta w warsztacie samochodowym to konieczność, która stoi prędzej czy później przed niemalże każdym właścicielem samochodu. Nierzadko naprawa auta wiąże się ze sporymi kosztami, a od jej właściwego wykonania zależy bezpieczeństwo kierowcy, jego pasażerów oraz postronnych uczestników ruchu. Dlatego właśnie niezwykle istotny jest odpowiedni wybór najlepszego warsztatu samochodowego! Jak tego dokonać? 

Jak wybrać najlepszy warsztat samochodowy?

Już na wstępie należy ocenić daną firmę wizualnie. Oczywiście może być to złudne, gdyż wszystko zależy od jakości wykonanej usługi, jednak dbałość o pewne standardy jest istotna. Warsztat prowadzony w przydomowym garażu to przecież nie to samo, co standaryzowana firma z recepcją, samochodami zastępczymi i odpowiednimi procedurami postępowania. Te rzeczy wprowadzane są przecież po to, aby zapewnić jak największe bezpieczeństwo i możliwie najbardziej podnieść jakość prowadzonych usług. Przykładem dobrego warsztatu jest skodar-auto.pl.

Do wszystkiego, czyli do niczego?

Trudno oczekiwać, aby jeden mechanik znał się na wszystkich rodzajach napraw. Oczywiście i tacy geniusze (bez ironii!) się zdarzają, ale kiedy na szyldzie widnieje informacja, że dany mechanik naprawia elektrykę, klimatyzację, silniki, prowadzi usługi lakiernicze i kto wie, co jeszcze, to w podświadomości potencjalnego klienta powinna zapalić się lampka ostrzegawcza. Zwłaszcza, jeśli warsztat prowadzi tylko jedna osoba. Najlepsze warsztaty samochodowe mają w przypadku kompleksowej oferty zatrudnionych pracowników wyspecjalizowanych w naprawach konkretnych elementów pojazdów (np. oddzielny elektryk, spec od układu hamulcowego itd. albo ekspert od marek francuskich, spec od np. Fordów itp.).

Formalności - rzecz najważniejsza!

Kiedy kierowca zdecyduje się powierzyć swoją maszynę danemu warsztatowi, nie może być mowy o dogadywaniu się "na gębę". Najlepsze warsztaty samochodowe sporządzają protokół przyjęcia, który zawiera najważniejsze informacje o powierzanym mechanikom pojeździe. Są to zwykle stan licznika, ilość paliwa w baku, widoczne uszkodzenia (rysy, wgniecenia) i przede wszystkim objawy awarii zgłaszanej przez kierowcę!

Również odbiór samochodu nie może odbyć się bez podpisywanych przez klienta dokumentów. Odbiór auta z warsztatu powinien wiązać się z podpisaniem dokumentu chroniącego również mechaników. Klient zwykle podpisuje oświadczenie, że zapoznał się ze stanem naprawionego pojazdu. Nie może jednak wystąpić sytuacja, w której warsztat odmawia klientowi sprawdzenia pojazdu prze podpisaniem dokumentów.

Dodatkowo klient nie musi znać się na rzeczy, dlatego przepisy prawne mówią, że mechanik powinien oddać sprawny pojazd. Tyczy się to również reklamacji w przypadku błędów i nieudanych napraw. Każdemu, nawet najlepszemu warsztatowi zdarzają się takie "wpadki", jednak rzetelnie i uczciwie prowadzona firma bierze poprawki na siebie!

Niech taniość nie będzie najważniejsza!

Prowadzenie warsztatu samochodowego, wiąże się z ponoszeniem wysokich kosztów działalności gospodarczej. Drogie narzędzia bardzo szybko zużywają się, drogie podnośniki należy serwisować, duże pomieszczenia wentylować, ogrzewać lub ochładzać, kupować drogą chemię czyszczącą, prać stroje robocze pracowników i je wymieniać itp.

Dlatego właśnie przesadne ceny napraw powinny klientów bardziej alarmować niż przyciągać, bowiem gdzieś musi być jakiś "haczyk". Taki warsztat albo będzie klienta naciągał na części, albo części podzespołów nie wymieni, albo mechanik dokona naprawy tak, aby klient - o zgrozo! - do niego rychło wrócił! Niestety rzetelna i zgodna ze sztuką naprawa musi kosztować i tego problemu nikt chyba nie przeskoczy. 

Podsumowanie

Najlepszy warsztat - jak to mówią - to taka firma, do której się nie wraca zbyt często. To prawda, ale oprócz dobrze wykonanej naprawy, ważne są też ceny, formalności, ogólna organizacja i np. umiejętność wyperswadowania klientowi zakupu wątpliwej jakości, bardzo tanich zamienników części. Biorąc to wszystko pod uwagę można z większą pewnością szukać najlepszego warsztatu samochodowego na własną rękę, a ci którzy nadal się tego boją, powinni zasięgnąć opinii u bardziej w tej kwestii doświadczonych ludzi!

Materiał partnera XS230

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.