Oceń ten artykuł
(0 głosów)
poniedziałek, 13 grudzień 2021 11:16

Rodzaje haków holowniczych

O haku holowniczym, przypominamy sobie najczęściej wówczas, gdy jest on nam niezbędny. Nierzadko ma to miejsce w awaryjnych sytuacjach, kiedy zamierzamy odholować inny pojazd do warsztatu samochodowego. Nie są to jedyne zalety wymienionego elementu. Nie warto zapominać, iż dzięki niemu możemy także zwiększyć ładowność samochodu, przyczepiając do niego odpowiednią przyczepkę. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów haków holowniczych. Należy je zawsze dopasować do konkretnego pojazdu. Inne mogą być bowiem haki holownicze Skoda, inne zaś do aut marki Fiat. W poniższym artykule, postaramy się omówić choć kilka z nich.

Haki montowane na stałe

Tego typu haki, nazywa się także przykręcanymi hakami. Wzięło się to z tego, iż przykręca się je przy pomocy śrub. Jak można się łatwo domyślić, jest to nie tylko najłatwiejsze rozwiązanie, ale też najtańsze. Między innymi z tego względu, cieszą się one pośród kierowców największą popularnością. Haki te polecane są przede wszystkim właścicielom pojazdów, którzy korzystają na co dzień z różnych typów przyczepek. 

Warto jednakże brać pod uwagę, iż tego typu haki, nie sprawdzą się w przypadku wszystkich aut. W wybranych pojazdach, zamontowanie takiego właśnie haka sprawi, iż pewna część tablicy rejestracyjnej albo światła przeciwmgłowe, zostaną zasłonięte. Jest to niezgodne z obowiązującymi przepisami, co w przypadku kontroli policji, będzie skutkowało mandatem. Ponadto, auta z tego rodzaju hakami mogą mieć kłopoty z wjazdem do unijnych krajów. Nie są one zgodne bowiem z normami, które wyznaczyła Unia Europejska.

Haki demontowane 

Sporym plusem demontowanych haków będzie fakt, iż akceptowane są one w Unii Europejskiej. Co ważne używamy ich wyłącznie wówczas, gdy zajdzie taka konieczność. Na co dzień nie są one zaś obciążeniem auta, jak i go nie szpecą. W wypadku takich haków, wyróżnić można:

  • haki mające przykręcaną kulę - to najtańsza opcja, ale równocześnie niezbyt praktyczna. Trudne jest tutaj bowiem zamontowanie albo zdemontowanie kuli. Konieczne będą wtedy nie tylko odpowiednie narzędzia, ale także duże manualne zdolności. Śruby umiejscowione są bowiem pod samym zderzakiem, a przedostanie się do nich, nie jest takie łatwe. Takie rozwiązanie, jest zalecane tym właścicielom aut, którzy z haków korzystają sporadycznie, jak również mają dosyć ograniczone finansowe możliwości, 
  • haki z kulą wypinaną - to już nowocześniejsze rozwiązanie, ale jak można się domyślić, również i droższe. Pomimo tego, z uwagi na łatwość i prostotę obsługi pośród kierowców, mają one spore wzięcie. Zaleca się je szczególnie tym osobom, które z haków korzystają bardzo często. Zależnie od naszych preferencji, mamy do wyboru haki wypinane poziomo oraz pionowo, które różnić się mogą między sobą między innymi nachyleniem gniazdka zaczepu kuli. W wypinanych pionowo hakach, gniazdo kuli umiejscowione jest pod zderzakiem, co sprawi, iż holowniczy system będzie całkowicie ukryty. Zachowany, może zostać wówczas estetyczny wygląd pojazdu, chociaż wpływa to na nieco bardziej skomplikowane wypięcie kuli.

 

 

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.