Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Fot. Jacek Smarz Fot. Jacek Smarz
piątek, 09 styczeń 2015 21:28

Wielka Orkiestra na wysokich oktanach

Dla nich najpiękniejsza muzyka płynie z przelotowych wydechów i rozwierconych tłoków. Tysiące koni mechanicznych zagra już w najbliższą niedzielę na parkingu toruńskiej Galerii Copernicus, aby rozgrzać mieszkańców i po raz czwarty zapełnić orkiestrowe puszki.

W ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, dziesiątki sportowych aut, nietuzinkowych motocykli, quadów i rowerów, pojawi się na parkingu Galerii Copernicus by stworzyć wyjątkową symfonię mechanicznych dźwięków. Z roku na rok przybywa atrakcji, ale również pojawiają się zawodnicy z coraz wyższej półki. W czwartym finale gościem specjalnym będzie Maciej Oleksowicz, uczestnik Rajdowych Mistrzostw Świata i Europy, oraz wielokrotny triumfator na polskich, rajdowych oesach. Mieszkańcom regionu zaprezentuje swój wyjątkowy samochód, tworzony niemal od podstaw na wzór słynnej rajdowej legendy - Subaru Imprezy WRC. Podczas imprezy będzie można licytować przejazdy tą 400-konną rajdówką. Popularny "Murzyn" zapowiada solidną dawkę adrenaliny i moc niezapomnianych wrażeń.

U boku zawodnika Castrol TRW Motointegrator pojawi się silna reprezentacja kierowców znanych z rallycrossowych torów. Po raz kolejny do piernikowego miasta przyjedzie Robert Czarnecki ze swoim potężnym Mitsubishi Lancerem. Uczestnicy zeszłorocznej edycji MotoOrkiestry doskonale pamiętają tego sympatycznego kierowcę i wspaniałe widowisko, jakie zafundował podczas przejazdów, nie szczędząc paliwa, opon i mocy. Pod motoorkiestrowy młotek pójdą też prawe fotele w autach Łukasza Osmańskiego (Skoda Fabia) oraz Antona Kochishvili (Subaru Impreza).

Listę zawodników wypełniają kierowcy z Rajdowego Pucharu Polski oraz imprez amatorskich. Obecny od pierwszej edycji Wiktor Mączkowski tym razem zaprezentuje się w nowej broni - Hondzie Civic Type-R, za kierownicą której w sezonie 2014 debiutował w pucharowym czempionacie. Mimo dzielących Toruń z Gdańskiem odległości, po raz kolejny zaproszenie przyjął także Tomasz Szupryczyński, również w nowej dla siebie maszynie - Subaru Imprezie Type-R. Na show i bliski kontakt z... autem rywala zapraszają drifterzy, rokrocznie fundując wszystkim pisk opon i kłęby białego domu. Arek Hinc, Radek Dąbrowski i Piotr Laszuk to niepowtarzalne trio, które odważnym widzom zafunduje przejażdżkę z widokiem przez boczną szybę.

W niedzielę okazji do wsparcia 23. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Galerii Copernicus z pewnością nie zbraknie. Oprócz przejażdżek z mistrzami kierownicy, na uczestników zabawy czekać będzie mnóstwo atrakcji, zarówno dla tych dużych, jak i małych, dla panów i dla pań. W programie MotoOrkiestry znajdziemy pokazy sportowych, kultowych i wyczynowych motocykli, quadów, a nawet rowerów wzorowanych na amerykańskich czoperach. W podróż po ulicach Torunia zabiorą nas właściciele przepięknie odrestaurowanych Żuków, Fiatów 125p czy... kierowcy, na co dzień używających swoich maszyn do wyścigów na 1/4 mili. Na scenie licytować będzie można mnóstwo motoryzacyjnych gadżetów i voucherów, przekazanych nawet przez Ken Blocka, amerykańskiego kierowcę rallycrossowego i twórcę niepowtarzalnego, oglądanego przez miliony ludzi na całym świecie, widowiska w postaci Gymkhany. Nieco mniejszym uczestnikom MotoOrkiestry, wielkich emocji w małej skali zapewnią modelarze z Toruńskiej Ligi Rajdowej, którzy pod dachem Atrium Copernicus za "wpisowe" do puszki udostępnią swoje elektryczne maszyny w skali 1:10.

Zabawa, ale i nauka
Tegoroczna edycja MotoOrkiestry będzie niosła ze sobą również aspekt edukacyjny. Przy współpracy z Mary Kay i Toruńską Akademią Jazdy uczestnicy wydarzenia staną przed próbą wejścia do samochodu i zapięcia pasów bezpieczeństwa mając na oczach założone alkogole, imitujące świat widziany "po kieliszku". Na panie czeka nieco trudniejsze zadanie - w takich okularach będzie trzeba namalować sobie serduszko na policzku, a w finale zadanie to wykonać na prawym fotelu pędzącej rajdówki. Na najpiękniejsze "malunki" czekają nagrody.

Świat zawiruje również podczas "wirtualnej" przejażdżki volvo, które w pewnym momencie zacznie obracać się wokół własnej osi. Specjalny symulator dachowania, w bezpieczny sposób uświadomi nam, co czuje kierowca i pasażerowie w czasie takiego wypadku.

Co, gdzie, kiedy - czyli MotoOrkiestra w pigułce

4. finał toruńskiej MotoOrkiestry odbędzie się na parkingu galerii Atrium Copernicus przy ulicy Żółkiewskiego 15. Impreza rozpocznie się o godzinie 11:00, a finał przewidziano na 17:00. O godzinie 10:00 reprezentacja zawodników zareklamuje imprezę na Rynku Nowomiejskim, z którego kwadrans przed 11:00 wyruszą w kierunku "Copernicus".

Szczegółowy rozkład jazdy, wraz z listą zawodników, licytacji i cennikiem, znaleźć można na stronie www.motoorkiestra-torun.pl.

PROGRAM 4. FINAŁU TORUŃSKIEJ MOTOORKIESTRY
10:00 - 10:45 - prezentacja samochodów na Rynku Nowomiejskim
10:00 - 14:30 - zabawy dla dzieci organizowane przez harcerzy (Rotunda w Galerii)
10:45 - 11:00 - przejazd kolumny na parking galerii Atrium Copernicus
11:00 - oficjalne rozpoczęcie 4. finału MotoOrkiestry
11:15 - 16:30 - licytacje przejazdów z zawodnikami
11:15 - 16:30 - licytacje gadżetów i pamiątek
11:00 - 16:00 - przejażdżki ulicami Torunia wyjątkowymi autami
12:00 - 12:30 - 1. etap konkursu "Malowanie ust z Mary Kay"
12:30 - 13:15 - pokazy: quady, stunt motocyklowy
14:00 - 14:30 - finał konkursu "Malowanie ust z Mary Kay"
16:00 - 16:30 - finałowe licytacje (gokart Renault Spor, weekendy z autami itp.) i przejażdżki w najmocniejszych autach
17:00 - oficjalne zakończenie imprezy

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.